Według CEO Binance, wydarzenie to ma znaczenie historyczne dla całej branży kryptowalutowej z wielu powodów. Świadectwo zatwierdzenia ma oznaczać nowy poziom akceptacji, dojrzałości i ucywilizowania rynku kryptowalut, co daje branży większą wiarygodność i potencjał do dalszych innowacji.

Swój komunikat w tej sprawie opublikowała także SEC. Szef amerykańskiego nadzoru, Gary Gensler, zwraca w nim uwagę, że instytucja nie popiera inwestycji w Bitcoina, a decyzja o zatwierdzeniu tego typu ETF-ów była spowodowana wyrokiem sądu. Sąd uznał, że SEC nie podaje wystarczających argumentów, z powodu których blokuje wprowadzenie ETF-ów Bitcoin. W oświadczeniu Komisja ostrzega jednak przed zakupem kryptowalut, wzywając do zachowania szczególnej ostrożności.

Warto przypomnieć, że pod koniec zeszłego roku Binance zdecydowało się na na zapłacenie 4.3 miliarda dolarów kary w ramach ugody z amerykańskim nadzorem. Spółka była oskarżona o złamanie sankcji i przepisów dotyczących świadczenia usług płatniczych oraz przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jest to jedna z największych kar, jakie Stany Zjednoczone kiedykolwiek uzyskały od pozwanej osoby prawnej.

ETF-y Bitcoin zatwierdzone. Co to oznacza dla rynku kryptowalut?

W dzisiejszym komunikacie prezes Binance, Richard Teng, zwraca uwagę, ż ETF-y na Bitcoina ułatwią dostęp do rynku kryptowalut, przyciągając większą liczbę inwestorów i zwiększając płynność. Choć trudno przewidzieć skalę nowych uczestników i dynamikę rynku (które podlegają zmianom rynkowym), warto zauważyć, że wprowadzenie ETF-ów na złoto w 2004 roku doprowadziło do siedmiu lat pozytywnych zmian cenowych. W połączeniu z wydarzeniem Bitcoin Halving w tym roku, może to stworzyć bardzo pozytywne otoczenie sprzyjające dalszym wzrostom bitcoina – czytamy w komunikacie Binance.

Czytaj także: Amerykańska SEC pozywa Binance i jej CEO

Prezes Binance zwraca także uwagę, że ETF-y zapewniają niskokosztowy i znajomy mechanizm, umożliwiający zwykłym użytkownikom łatwy dostęp do inwestycji w kryptowaluty. ETF na Bitcoina ma przynieść dodatkową wiarygodność dla branży cyfrowych aktywów, pogłębiając zaufanie dla tego rynku dla szerszej grupy odbiorców.

Bezpośrednie inwestycje w Bitcoina i różnorodne instrumenty regulowane będą istnieć obok siebie, umożliwiając różnorodne strategie inwestycyjne i dostosowując się do różnych profili ryzyka i preferencji. To sygnalizuje ekscytującą nową erę akceptacji i legitymacji – nie tylko dla Bitcoina, ale także dla szerszej przestrzeni kryptowalut.

– Czekamy na inne kamienie milowe, które są oczekiwane w nadchodzących tygodniach i miesiącach, w tym Bitcoin Halving, ETF na ETH, tradfi związane z przechowywaniem cyfrowych aktywów i wiele innych – mówi prezes Binance.

Oczekuje się, że większość funduszy ETF Bitcoin wejdzie do obrotu na nowojorskiej giełdzie dzisiaj, czyli 11 stycznia 2024 roku.