Jednak nie tylko Visa stara się o współpracę z Apple w obszarze kart kredytowych. American Express również aspiruje do roli głównego partnera firmy, planując przejąć zarówno funkcję wydawcy karty, jak i operatora sieci płatniczej.
Visa kontra Mastercard. 100 milionów dolarów na stole za Apple Card
Apple nawiązało współpracę z Goldman Sachs i Mastercard w 2019 roku, tworząc Apple Card. Jednak w listopadzie 2023 roku zakończono partnerstwo z Goldman Sachs, co otworzyło drogę do negocjacji z nowymi partnerami. W styczniu 2024 roku Reuters poinformował, że Apple prowadzi rozmowy z Barclays oraz Synchrony Financial na temat przejęcia roli głównego partnera w zakresie kart kredytowych. Z kolei pod koniec zeszłego roku pisaliśmy, że JPMorgan Chase także wykazywał zainteresowanie Apple Card.
Goldman Sachs wszedł na rynek konsumencki niemal dekadę temu, próbując dywersyfikować swoje przychody poza tradycyjną bankowość inwestycyjną i handel. Jednak na skutek trudności finansowych i konieczności zabezpieczenia funduszy na pokrycie potencjalnych strat, pod koniec 2022 roku firma zdecydowała się wycofać z partnerstwa z Apple.
Teraz z informacji Wall Street Journal wynika, że Visa złożyła ofertę o wartości około 100 milionów dolarów, aby przejąć rolę głównego partnera Apple w zakresie kart kredytowych, dotychczas obsługiwaną przez Mastercard.
Takie ruchy na rynku FinTech stają się coraz bardziej powszechne. Przykładowo niektóre źródła twierdzą, że Klarna zaoferowała Walmartowi swoje akcje o wartości 500 mln dolarów, aby przekonać amerykańskiego detalistę do podpisania umowy w sprawie obsługi odroczonych płatności. Wcześniej rozwiązania BNPL dla Walmartu obsługiwał Affirm, czyli główny rywal Klarny w USA.
Z kolei Apple udostępniło parę tygodni temu funkcję Tap to Pay na iPhonie w Polsce, Bułgarii, Finlandii, Liechtensteinie, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii i na Węgrzech. Dzięki temu sprzedawcy mogą używać iPhone’a do przyjmowania płatności zbliżeniowych, zamieniając smartfon w terminal płatniczy.