W mObywatelu można już złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dorosłego, dziecka lub podopiecznego. To jedna z nowych usług w katalogu Załatw sprawę w aplikacji. Żeby uzyskać dowód, użytkownik wypełnia formularz i dołącza plik ze zdjęciem. Jeśli na zdjęciu użytkownik jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy, powinien do wniosku dodać załącznik, który potwierdza jego uprawnienia do użycia takiej fotografii.

Uzyskaj dowód dla siebie, dziecka lub podopiecznego

Usługa dostępna jest dla osób pełnoletnich i tych, które osiągną pełnoletniość w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Wymagane jest także posiadanie Profilu Zaufanego, konta ePUAP oraz dodanego mDowodu w aplikacji mObywatel. Użytkownik, który chce uzyskać dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego, musi dodatkowo posiadać ważny fizyczny dowód osobisty.

Wysłany przez aplikację wniosek wymaga uzupełnienia o odciski palców. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku we właściwym urzędzie gminy. Im szybciej, tym lepiej, bo od momentu dopełnienia tej formalności rozpoczyna się proces produkcji dokumentu. Ten obowiązek nie dotyczy osób poniżej 12. roku życia lub innych grup z niego wyłączonych.

Prostsze jest również śledzenie statusu złożonego wniosku. Każdy, kto wysłał wniosek o wydanie dowodu osobistego dla siebie, dziecka lub podopiecznego, w mObywatelu może sprawdzić, na jakim etapie jest produkcja dokumentu. Wystarczy wpisać numer wniosku – można w ten sposób sprawdzić także wniosek innej osoby.

Użytkownicy zobaczą w usłudze informacje, że dokument jest gotowy do odbioru oraz o dodatkowych formalnościach, np. o konieczności udania się do urzędu, żeby złożyć odciski palców.

Zawieszanie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego

Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, taki zgubiony dowód osobisty można zawiesić na maksymalnie 14 dni. Jeśli uda się odnaleźć dokument przed upływem tego terminu, można cofnąć zawieszenie i znowu z niego korzystać. W przeciwnym razie po 14 dniach od zawieszenia dowód osobisty zostanie unieważniony.

Użytkownik znajdzie nowe funkcje w katalogu usług Załatw sprawę. Skorzysta z nich osoba pełnoletnia, która posiada skrzynkę ePUAP, Profil Zaufany oraz mDowód w aplikacji mObywatel.

Warto przypomnieć, że możliwość zawieszania i cofania zawieszenia dowodu osobistego osoby dorosłej została wprowadzona już w poprzedniej wersji aplikacji mObywatel.

Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu

Kilka kliknięć wystarczy również, żeby zgłosić utratę albo uszkodzenie paszportu. Teraz wniosek o unieważnienie dokumentu można złożyć w mObywatelu. Wystarczy wypełnić zgłoszenie dostępne w katalogu Załatw sprawę, żeby natychmiastowo unieważnić dokument, niezależnie od tego, czy jego właściciel przybywa w Polsce, czy za granicą.

Za pośrednictwem aplikacji nie można unieważnić tylko paszportów służbowych i dyplomatycznych. Funkcja nie obejmuje na tym etapie unieważniania paszportów dzieci, podopiecznych lub osób trzecich.

Użytkownik mObywatela może także sprawdzić swoje dane zameldowania? W aplikacji dostępne są już informacje o zameldowaniu na pobyt stały i czasowy, a także historia zmian adresów. Jeśli ktoś chce podać nowy adres zameldowania lub widzi niepoprawne dane, łatwo przeniesie się z aplikacji na stronę gov.pl, gdzie może to zgłosić.

Z kolei usługa Twoje sprawy umożliwia śledzenie postępu wybranych spraw administracyjnych, dla których wnioski lub inne pisma urzędowe zostały złożone przez Internet. Należą do nich między innymi wnioski o dopłaty do rachunków w ramach programów rządowych (np. dodatek gazowy), wnioski o wydanie dokumentów tożsamości (np. dowodu osobistego) lub pisma ogólne. Usługa pozwala sprawdzić postępy i rezultaty procesów administracyjnych, które dotyczą użytkownika.