Mijają dwa lata, odkąd został wdrożony w Polsce dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Według danych KPRM już prawie 5 mln Polaków posiada e-dowód. W tym roku statystyki wzrosną, ponieważ ważność kończy ponad 1,5 mln „starych” dokumentów tożsamości.

Konto na selfie łatwiejsze z e-dowodem

Pekao postanowiło wykorzystać nowy rodzaj dowodów, aby zrewolucjonizować sposób zakładania popularnego konta na selfie. Już wcześniej można było założyć konto w ten sposób, jednak teraz jest to prostsze.

– Coraz więcej Polaków posiada już najnowsze dowody osobiste z tzw. warstwą elektroniczną. Zbliżając taki dokument do telefonu z funkcją NFC możemy łatwo uzupełnić swoje dane, bez konieczności ich ręcznego wpisywania – tłumaczy Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Od teraz, aby otworzyć rachunek w Pekao, można zainstalować na swoim telefonie aplikację PeoPay i wybrać opcję „Otwórz konto”. Wystarczy że podamy sześciocyfrowy numer CAN widoczny na froncie dowodu pod zdjęciem, a następnie do smartfonu z aktywną funkcją NFC zbliżymy dokument.

Dostępne w warstwie elektronicznej dane właściciela dowodu, zostaną bezpiecznie odczytane i przekazane do banku. W nowym procesie otwierania konta na selfie klient nie musi już robić zdjęcia dowodu osobistego, wystarczy, że zbliży dokument do telefonu.

W kolejnym kroku aplikacja zrobi nam selfie. Po uzupełnieniu danych, umowę zatwierdzamy kodem przesłanym w SMS, po czym ustalamy numer PIN do logowania w aplikacji PeoPay. Po tym procesie konto jest założone.

Proces jest dostępny w aplikacji z systemem operacyjnym Android, a już niebawem także iOS.

Bank Pekao jako pierwszy w Polsce udostępnił swoim klientom możliwość zdalnego zakładania konta z wykorzystaniem zdjęcia twarzy. Do tej pory z rozwiązania skorzystało już blisko 100 tys. osób. Dzięki możliwości wykorzystania technologii e-dowodu proces ten jest jeszcze prostszy.

Metoda odczytu danych z elektronicznego dowodu osobistego powstała we współpracy ze startupem Identt, z którym Bank Pekao współpracował wcześniej przy wdrożeniu zdalnej weryfikacji tożsamości.