Instytucje finansowe pomagają chronić klimat i środowisko m.in. poprzez finansowanie “zielonych” inwestycji. Na początku tego roku, mBank przeznaczył na finansowanie budowy nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych miliard złotych. Łącznie będą one miały moc 400 megawatów. Tyle potrzeba, żeby zielony prąd popłynął do ponad 750 tysięcy klientów, czyli tylu, ilu mieszkańców ma Kraków.

Ekopożyczka mBanku sięga nawet 200 tys. PLN

mBank realizując strategię ESG wspiera przedsiębiorców w ekotransformacji i dbaniu o środowisko. Firmy, które wydadzą pożyczone pieniądze na cele ekologiczne, nie zapłacą prowizji za udzielenie pożyczki, a jej marża będzie o 1 pkt. proc. niższa (i wyniesie 3,9% przy kredycie powyżej 30 tys. zł).

Przedsiębiorcy, którzy planują zmniejszyć zużycie energii, emisje gazów i zanieczyszczeń, mogą otrzymać w mBanku od 30 do 200 tys. zł pożyczki na preferencyjnych warunkach. Pieniądze trafią na konto firmy już w 15 minut od podpisania umowy. Warunkiem uzyskania jest dostarczenie do banku dokumentów potwierdzających wydatki poniesione na cele wspierające ochronę środowiska.

Pieniądze z ekopożyczki będzie można wydać na zakup sprzętów, pojazdów jak i materiałów zgodnych z zaleceniami ESG. Mowa tutaj m.in. o panelach fotowoltaicznych, magazynach energii czy pompach ciepła. Zakres obejmuje również  samochody elektryczne, materiały i systemy termomodernizacji budynków oraz instalacje odzysku ciepła jak i kotły grzewcze.