Cisco ogłosiło w zeszłym tygodniu, że rozpoczyna plan restrukturyzacji, który obejmuje redukcję 7% globalnego personelu. Była to druga runda masowych zwolnień w firmie, która w lutym ogłosiła, że redukuje 4000 miejsc pracy. Z kolei Mastercard zamierza zwolnić około 1 tys. pracowników, czyli 3 proc. swojej kadry.

Firmy technologiczne zwalniają na potęgę

Intel poinformował na początku tego miesiąca, że zwalnia około 15 000 pracowników, czyli 15% globalnego personelu liczącego 110 000 osób. „Mówiąc najprościej, musimy dostosować naszą strukturę kosztów do naszego nowego modelu operacyjnego i zasadniczo zmienić sposób, w jaki działamy” – powiedział dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, w wiadomości do pracowników.

Layoffs.fyi, tracker monitorujący redukcje zatrudnienia w sektorze technologicznym, pokazuje, że do zeszłej niedzieli branża zwolniła ponad 132 000 miejsc pracy w 404 firmach. W materiale Seeking Alpha zauważono, że postępująca w tym tempie liczba zwolnień w sektorze technologicznym powinna przekroczyć poziom z 2022 roku – wtedy pracę straciło 165 269 osób z branży. Nie dobijemy jednak do zeszłorocznej liczby 264 220 zwolnień.

Inne firmy redukujące zatrudnienie w tym roku to Microsoft, który planował zwolnić do 1500 pracowników z operacji w chmurze Azure, oraz Apple, który niedawno zwolnił 614 pracowników po podjęciu decyzji o zamknięciu projektów związanych z samochodami i smartwatchami.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o fali zwolnień w branży FinTech – etaty redukowały między innymi Worldline, PayPal, czy Deutsche Bank.