FCA twierdzi, że ponad połowa małych i średnich przedsiębiorstw uczestniczących do tej pory w testach dokonała pozytywnych zmian, w tym wprowadzając nowe produkty, zabezpieczając finansowanie i partnerstwa lub otrzymując branżowe nagrody lub wyróżnienia.
Brytyjski Digital Sandbox dostępny na stałe dla fintechów
Uczestnicy korzystający z brytyjskiego Digital Sandbox będą mieli stały dostęp do ponad 200 publicznych lub zanonimizowanych zestawów danych i ponad 1000 interfejsów API. W ten sposób będą mogli testować lub walidować swoje rozwiązania. Zakres ten obejmuje dane dotyczące płatności i transakcji, dane z mediów społecznościowych, inwestycje, czy dane kredytowe. Regulatorzy, czy duże organizacje mogą obserwować testy na bieżąco.
Już od 1 sierpnia 2023 roku FCA będzie przyjmować aplikacje do Digital Sandbox od podmiotów działających w różnych obszarach rynku finansowego. Czas rozpatrywania zgłoszeń ma wynosić maksymalnie cztery tygodnie. A jak to wygląda w Polsce?
Nad Wisłą działają obecnie dwie wirtualne piaskownice udostępnione przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego – nowsza piaskownica DLT i starsza piaskownica PSD2. Są to sandboxy skierowane do reprezentantów dość wąskich gałęzi branży FinTech. Pierwsza z nich dostępna jest dla startupów i fintechów, które wiedzą już czym jest blockchain i mają pomysł oraz rozwiązanie oparte o tą technologię. Z kolei sandbox PSD2 przeznaczona jest dla rozwiązań z zakresu open bankingu.
W celu dołączenia do polskich sandboxów należy zgłosić się najpierw do programu Innovation Hub od KNF. Jeśli dany podmiot już wcześniej zapisał się do programu konieczne będzie zgłoszenie się bezpośrednio do UKNF w celu konsultacji i uzyskania dostępu do środowiska testowego.