Na wczorajszej konferencji prasowej w Centrum Nauki Kopernik UKNF zaprezentował swoją nową piaskownicę wirtualną. Sandbox DLT został zbudowany w technologi Hyper Ledger Fabric – czyli w blockchainie zamkniętym. Jest to zatem inna technologia niż blockchainy otwarte – typu Ethereum Network.

W trakcie wczorajszego spotkania przedstawiciele UKNF kilkukrotnie potwierdzali, że nie chcą mieszać blockchainu z niewłaściwym wykorzystaniem kryptowalut. Nadzorca nie wykluczył jednak, że w przyszłości otworzy się także na blockchainy publiczne, tak jak zrobiły to niektóre banki. Na razie jednak mówimy o technologii w wersji zamkniętej. Piaskownica może także pomóc nadzorcy w adaptacji do unijnej dyrektywy MiCA, która wejdzie w życie już w 2024 roku.

Co oferuje nowa piaskownica wirtualna od UKNF?

Sandbox DLT jest skierowany do podmiotów działajacych w różnych segmentach rynku. Do piaskownicy mogą zgłaszać się innowacyjne podmioty z rynku kapitałowego, inwestycyjnego, bankowego, czy ubezpieczeniowego. Aby móc skorzystać z Sandboxa DLT konieczne będzie wcześniejsze uczestnictwo w Programie Innovation Hub. Jednym z kluczowych elementów kwalifikacji jest innowacyjność prezentowanego rozwiązania.

Co jest siłą DLT Sandbox opartego o HLF? Mają to być następujące punkty:

  • integruje się z dowolną infrastrukturą serwerową,
  • integruje się z dowolną wersją HLF,
  • nie wymusza zmian w infrastrukturze testowanego rozwiązania.

Piaskownica wirtualna to rozwiązanie dla startupów i fintechów, które wiedzą już czym jest blockchain i mają pomysł oraz rozwiązanie oparte o tą technologię. Nie jest to projekt skierowany do podmiotów, które dopiero zaczynają się interesować rozproszonymi rejestrami.

Jak zgłosić się do Sandbox DLT?

W celu dołączenia do Sandbox DLT należy zgłosić się do programu Innovation Hub – można to zrobić za pomocą tego formularza. Jeśli dany podmiot już wcześniej zapisał się do programu konieczne będzie zgłoszenie się bezpośrednio do UKNF w celu konsultacji i uzyskania dostępu do środowiska testowego.

Pierwszym podmiotem, który dołączył do Sandbox DLT jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, czyli partner z którym nadzorca wspólnie rozwijał projekt. Co do zasady udział w piaskownicy wirtualnej nie zobowiązuje do ubiegania się o zezwolenie KNF na działalność.

Pierwszą piaskownicę wirtualną UKNF uruchomił na początku 2021 roku – chodzi o Sandbox PSD2. Nadzorca zapraszał wtedy do udziału spółki zainteresowane testowaniem usług bankowych przewidzianych w dyrektywie PSD2 – czyli PIS, AIS i CAF. Pierwsza Piaskownica Wirtualna w UKNF udostępniona zainteresowanym podmiotom pozwala na zasymulowanie szeregu operacji bankowych i przetestowanie rozwiązań bazujących na interfejsie Open API, zgodnym ze standardem Polish API.