Liczby te umacniają rolę Chin jako lidera wśród krajów, które opracowują własne cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) – cyfrowe tokeny emitowane przez banki centralne – chociaż ich adopcja jest wciąż na wczesnym etapie. e-CNY, jak nazywa się cyfrowy juan, był dotychczas wykorzystywany głównie do krajowych płatności detalicznych.
Chiny rozwijają cyfrową walutę banku centralnego (CBDC)
Yi Gang, prezes chińskiego banku centralnego, przekazał takie informacje podczas konferencji organizowanej przez Monetary Authority of Singapore. Cyfrowy juan posłużył do ponad 950 mln transakcji ze 120 mln cyfrowych portfeli. Mimo to, e-CNY w obiegu stanowiły zaledwie 0,16% chińskiej podaży pieniądza M0, czyli gotówki w obiegu.
Chiński rząd poczynił już znaczne postępy w rozpowszechnianiu cyfrowej waluty w Państwie Środka – współpracując ze wszystkimi bankami i portfelami cyfrowymi, takimi jak Alipay, czy WeChat. Kolejnym etapem mają być wypłaty wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego w cyfrowych juanach, a także rozpoczęcie testów płatności transgranicznych z krajami sąsiednimi.
Projekt CBDC w Chinach budzi kontrowersje już od jakiegoś czasu. Krytycy twierdzą, że cyfrowy juan może służyć jako narzędzie do kontroli obywateli. Szczególnie, że kilka lat temu pojawiły się doniesienia jakoby cyfrowa waluta miała w przyszłości posiadać datę ważności. Władze w Państwie Środka twierdziły, że miałoby to stymulować rozwój gospodarczy, ale w oczach wielu ekspertów to kolejne narzędzie nacisku na społeczeństwo.
Z ostatniego raportu przeprowadzonego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wynika, że banki centralne wciąż są mocno zainteresowane projektami CBDC. Dane BIS wskazują, że do końca bieżącej dekady do obiegu mają wejść 24 rozwiązania z zakresu walut cyfrowych. Niemniej niedawny kryzys na rynku kryptowalut nieco ostudził zapędy niektórych instytucji.
W maju bieżącego roku o projekcie cyfrowego euro dość krytycznie wypowiedział się z kolei Parlament Europejski. Stwierdził on, że ryzyka wynikające z cyfrowego euro mają obecnie przyćmiewać korzyści płynące z projektu CBDC, dlatego nie powinien być on obecnie wdrażany.