Zmiany wejdą w życie 19 stycznia 2022 roku i będą dotyczyć tylko kart kredytowych Visa wydanych w Wielkiej Brytanii. Wciąż będzie jednak można dokonywać transakcji kartami debetowymi z UK.

Amazon nie będzie akceptował kart Visa

Amazon wyjaśnia, że powodem takiej decyzji są wysokie koszty przetwarzania transakcji. W związku z Brexitem Visa i Mastercard postanowiły podnieść opłaty interchange dotyczące transakcji pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.

Wcześniej limit nałożony przez Komisją Europejską sprawiał, że takie opłaty w przypadku kart kredytowych nie mogły być wyższe niż 0,3%. Teraz obie organizacje płatnicze podniosą interchange do poziomu 1,5%.

Visa wyraziła rozczarowanie taką decyzją Amazona, zwracając uwagę, że gigant e-commerce ogranicza klientom możliwość wyboru preferowanej metody płatności. Firma nie wyklucza, że do stycznia przyszłego roku uda się wypracować porozumienie pomiędzy stronami. Z kolei Amazon stwierdza, że wraz z postępem technologicznym opłaty powinny maleć, a nie stać w miejscu lub nawet rosnąć.