Dzięki digitalizacji świat finansów w firmach wydaje się być prostszy. Czy na pewno? Przedsiębiorca nie musi już biegać z fakturą do księgowej, firmy faktoringowej i windykacyjnej, a całość może zrobić przez swój telefon. Ale czy oby na pewno jest prościej, wygodniej i bezpieczniej? Na pewno szybciej. Reszta zależy. Na pewno łatwiej jest tym, którzy nigdy nie zajmowali się do tej pory własną firmą, ponieważ nie mają przez wyrobionych nawyków w zarządzaniu finansami firm.

Wraz z Krzysztofem – początkującym przedsiębiorcą, przyjrzeliśmy się kilku narzędziom, które mogą zastosować przedstawiciele małego biznesu w Polsce, żeby usprawnić swoje finanse. Mamy kilka wskaźników: przyspieszenie działania, użyteczność, bezpieczeństwo i intuicyjność.

Księgowość – iFirma.pl

Na samym początku przedsiębiorca musi wybrać program księgowy. Przyjrzeliśmy się kilku dostępnym narzędziom i najbardziej rozsądnie wygląda ifrma.pl. Księgowość można zintegrować m.in. z Allegro czy kilkoma systemami do sprzedaży online. Naturalnie wszystko możesz mieć pod rękę w telefonie. Jest to z najważniejszych obszarów, który w trakcie naszego przedsiębiorczego życia będzie nam towarzyszył – wystawienia faktur czy wysyłanie plików JPK.

Krzysztof: Księgowość online faktycznie zapewnia szybszą obsługę finansów firm niż stacjonarne biuro rachunkowe, gdzie często trzeba wysłać faktury pocztą lub zawieźć je osobiście. Z drugiej strony nie mam pojęcia o bezpieczeństwie, a autorzy aplikacji niewiele piszą na ten temat na swojej stronie.

Płynność – ThinkOut.io

Kiedy mamy już jak wystawiać i odbierać faktury pojawia się pierwszy poważny problem, czyli płynność naszej firmy. Tutaj z pomocą może przyjść choćby ThinkOut, który możemy zintegrować z naszym bankiem i prognozować cash flow firmy – zarówno na bazie dotychczasowych obrotów, ale i dodawanych przez nas ręcznie zmian w przychodach lub kosztach. Jak na początkującego przedsiębiorcę działającego tylko w jednym kraju, można powiedzieć, że urządzenie szyte na miarę.

Krzysztof: Przydatne i intuicyjne narzędzie, ale znowu boję się powierzać moje dane księgowe firmie, która łączy się bezpośrednio z moim bankiem. O żadnej kradzieży danych nigdy nie słyszałem, ale pewna lampka się zapala w głowie. Wypróbuję ThinkOut, ale nie będę łączyć się z bankiem (póki co). 

Finansowanie faktur – Fandla.com

Skoro już potrafimy zaprognozować nasz cash flow, wiemy że potrzebujemy część środków szybciej zanim. Stąd przyda się nam factoring. Jest wiele firm do wyboru, jedną z nich jest m.in. Fandla, która umożliwia finansowanie naszych faktur sprzedażowych w bardzo krótkim czasie. Dzięki takiemu narzędziu nie musimy czekać na płatność od kontrahenta np. 60 dni, a otrzymamy środki już 1 dzień po wystawieniu naszej faktury. Fintechy takie jak Fandla mają bardziej liberalna politykę przyznawania finansowania, do tego wiele razy szybciej niż nasza firma mogłaby otrzymać je w banku.

Krzysztof: Bardzo przydatne narzędzie, ponieważ pomaga utrzymać mi płynność i stosunkowo szybko przebiega proces opłacenia należności. Jeśli faktycznie Fandla dla nowej firmy da finansowanie? Chętnie skorzystam.

Windykacja należności – Ewindykator.pl

Jeżeli już mamy księgowość, badamy nasz cashflow i finansujemy faktury może pojawić się problem z wypłacalnością naszych kontrahentów. Z pomocą przyjdzie nam Ewindykator.pl. Również wszystko online. Możemy do wszystkich naszych dłużników przesłać wiadomości e-mail jednym kliknięciem. Do tego jest zintegrowany z omawianym wcześniej programem księgowym iFirma.pl. 

Krzysztof: Dopiero zaczynam, więc nie miałem kłopotów z należnościami, jednakże wiem, że wiele firm się z tym boryka. Na pewno, kiedy będę miał już więcej kontrahentów będę korzystał z tego narzędzia. 

Ryzyko walutowe – Trefix.co

Kiedy rozpoczniemy współpracę z zagranicą przyda się nam Aplikacja Trefix monitorująca ryzyko walutowe w naszej firmie. Dzięki temu mając sporo faktur zakupowych lub kosztowych w walucie, jesteśmy w stanie na bieżąco śledzić marżę handlową, która zmienia się wraz z kursami walut. Trefix usprawnia zarządzanie ryzykiem walutowym – dla jednych czarna magia, ale dla tych którzy na tym rynku walutowym są od dawna – wiedzą jak bardzo automatyzacja tego obszaru usprawnia pracę.

Krzysztof: Będę miał zagranicznego klienta, więc na pewno skorzystam z narzędzia, bo faktycznie moja marża nie jest faktycznie niewysoka i wolę na bieżąco monitorować ryzyko walutowe z Trefix i je zabezpieczyć transakcjami forward. 

Podsumowanie

Przedsiębiorcy przez lata wypracowali swoje autorskie sposoby od lat na zarządzanie księgowością, finansami, płynnością, czy walutami w firmie. Każdy ma swój własny jeden sposób i ciężko jest znaleźć w każdym obszarze jedną aplikację, która każdemu podpasuje  -stąd taka różnorodność narzędzi. Krzysztof powinien sprawdzić samodzielnie każdy program i ocenić, może spróbować inny, ale tak żeby dobrać go do siebie.

Czasami jednak przez zły interfejs, czasami przez brak jednej funkcji – klienci testują kilka narzędzi na raz. Pytanie, czy na testy znajdzie się tyle czasu, ile potrzeba bo jeśli testować każdą nich – to nie będzie czasu na zwykłe, podstawowe zarabianie pieniędzy.