Jak pokazują szacunki Bain & Company, średnia cena zakupu spółki technologicznej osiągnęła w 2023 roku wartość odpowiadającą 13-krotności jej zysku EBITDA. W 2022 roku inwestorzy płacili średnio 15-krotność zysku, a rok wcześniej aż 25-krotność zysku. Pomimo mocnego spadku, 64 proc. przedstawicieli sektora technologicznego uważa, że wciąż istnieje luka w oczekiwaniach co do ceny, jaką chcieliby uzyskać za spółkę sprzedający, a kwotą, jaką gotowi są zapłacić nabywcy.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o spadającym finansowaniu firm z rynku FinTech. W 2023 roku globalne inwestycje w sektor FinTech spadły do najniższego od sześciu lat poziomu 113,7 mld USD w 4 547 transakcjach.
Słaby rok dla rynku fuzji i przejęć
Ubiegły rok okazał się być najsłabszy dla rynku fuzji i przejęć od 2013 roku. Łączna wartość transakcji na świecie spadła o 15 proc. rok do roku do poziomu 3,2 biliona dolarów. To wartość o pół biliona dolarów niższa od wyniku z 2022 roku i 2,8 biliona dolarów niższa od dotychczas rekordowego 2021 roku. Największy spadek wartości transakcji dotyczył tych z udziałem funduszy private equity i venture capital i wyniósł aż 37 proc. Dla porównania, spadek łącznej wartości transakcji z udziałem inwestorów strategicznych wyniósł 6 proc. rok do roku.
– Główną przyczynę słabości przejęć i fuzji w sektorze technologicznym stanowi luka pomiędzy oczekiwaniami cenowymi sprzedających i kupujących. Mimo, że wyceny spadły w ostatnim czasie, to inwestorzy wciąż nie są przekonani do transakcji również ze względu na niepewne perspektywy rozwoju rynków i wysoki koszt pozyskania kapitału. Sprzedający chcą za to czekać na poprawę sytuacji i wzrost wycen – mówi Paweł Szreder, partner w Bain & Company.
W sektorze technologicznym wartość transakcji z udziałem inwestorów strategicznych spadła na świecie o 43 proc. rok do roku. W Polsce sektor ten wciąż jest dość mały, a na jego wartość wpływają pojedyncze transakcje. Ubiegłoroczny zakup udziałów w spółce gamingowej Techland przez chiński koncern Tencent Holdings spowodował, że wbrew globalnemu trendowi w Polsce łączna wartość transakcji w sektorze nowoczesnych technologii wzrosła.
Czy sytuacja ulegnie poprawie?
– Historia pokazuje, że to przede wszystkim niepewność na rynku, a nie recesja, spowalnia aktywność w obszarze fuzji i przejęć. Spodziewamy się, że konkurencja o wartościowe aktywa nasili się w tym roku, ponieważ niepewność na rynku powinna się zmniejszać – mówi Paweł Szreder.
Wraz z oczekiwanymi obniżkami stóp procentowych, ponownie uaktywnią się fundusze private equity i korporacje, które w ostatnim czasie ostrożnie podchodziły do transakcji. Na rynku mogą pojawić się ciekawe spółki, które na przykład nie pasują do długoterminowych strategii rozwoju korporacji lub te, które już zbyt długo znajdują się w portfelach funduszy – dodaje.
Firmy, które zdecydują się na przejęcia we wciąż niepewnym otoczeniu rynkowym, muszą przyłożyć jeszcze większą uwagę do realizacji zakładanych synergii. Według naszych badań w wielu przypadkach synergie przychodowe okazują się niższe niż przewidywane, a najczęstszą tego przyczyną jest niewystarczająca integracja portfela produktów oraz modelu dotarcia do klientów – czytamy w komunikacie Bain & Company.
W najbliższych miesiącach firmy technologiczne powinny zwiększyć swoją aktywność na rynku M&A, korzystając z okresu mniejszej konkurencji ze strony inwestorów private equity. Powinny działać odważnie, proaktywnie inicjując procesy transakcyjne, dokładnie identyfikować i kwantyfikować synergie w procesie due diligence i przystępować do ich realizacji natychmiast po zamknięciu transakcji – zwracają uwagę eksperci Bain & Company.
Cały raport na temat globalnego rynku fuzji i przejęć dostępny jest na stronie: https://www.bain.com/insights/topics/m-and-a-report/