Partner serwisu Visa dla biznesu

Żabka jak Amazon. Wprowadzą sklepy bez kas

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Amazon#Fintech
Opublikowano: 15 stycznia 2019, 15:40 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 18:47

Na konferencji w Nowym Jorku Żabka i startup AiFi poinformowały o nawiązaniu strategicznej współpracy. Wspólnie stworzą sklepy bez kas, gdzie sprzedaż będzie mogła się odbywać przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Żabka jak Amazon. Wprowadzą sklepy bez kas

Czy to już polski odpowiednik Amazon Go? Na razie nie wiadomo. W najbliższych miesiącach ma powstać prototyp sklepu, w którym zastosowane zostaną rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. O sprawie szerzej pisze DigitalJournal.

Żabka otworzy sklepy bez kas. Czy będą zwolnienia?

Na razie firmy nie ujawniają większej liczby szczegółów, dlatego ciężko o porównania do Amazon Go. Niemniej pozbycie się pracowników pozwoliłoby na prowadzenie handlu także w niedziele niehandlowe (których będzie jeszcze więcej). Jeżeli chodzi o Amazon Go, to w jego przypadku system ejestruje to jakie produkty zabieramy z półek i automatycznie ściąga należność przy opuszczaniu sklepu. Aby robić zakupy w Amazon Go potrzebujemy dedykowanej aplikacji mobilnej. Więcej o Amazon Go pisaliśmy tutaj.

Czy to oznacza, że pracowników Żabki czekają masowe zwolnienia? Firma nie potwierdza takich informacji. Niemniej kasjerzy obawiają się utraty pracy ze względu na rozwój nowych technologii – i nie chodzi tu tylko o Żabkę. W badaniu firmy technologicznej Proxi.cloud aż 65% ankietowanych na pytanie „Czy obawiasz się, że przez kasy samoobsługowe tradycyjne stanowiska będą zredukowane?” – 42% odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 23% „raczej tak”. Dla porównania 30% pytanych nie boi się takiego obrotu sprawy.

Żabka nie byłaby jednak pierwszym samoobsługowym sklepem w Polsce. W Poznaniu działa już placówka o nazwie Bio Family, która pozwala na dokonywanie zakupów bez udziału personelu – nawet w środku nocy. Klient otwiera drzwi za pomocą specjalnej karty. W dzień za obsługę klientów odpowiadają jednak pracownicy. Sklep staje się samoobsługowy tylko po godzinach zamknięcia.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zabka-jak-amazon-wprowadza-sklepy-bez-kas