Między innymi o tym porozmawialiśmy z doktor Katarzyną Niewińską z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Fintek.pl jest patronem medialnym podyplomowych studiów FinTech na UW.

Rafał Tomaszewski: Dzień dobry. Na początek muszę zapytać skąd pojawił się pomysł na uruchomienie takiego kierunku studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim? Czy było duże zainteresowanie?

Dr Katarzyna Niewińska (zdjęcie powyżej): Zauważyliśmy, że partnerzy biznesowi tacy jak PwC Legal, na własną rękę już od dłuższego czasu pracują nad rozwojem własnej oferty i kompetencji w zakresie FinTech.

Ponadto, nowo powstałe podmioty i projekty z branży FinTech zaczęły kreować popyt na specjalistów w tej dziedzinie.   Jednocześnie na rynku ewidentnie brakowało strukturyzacji wiedzy w tym zakresie. Otrzymywaliśmy też bezpośrednie zapytania od zainteresowanych studentów.

Przykład w tym zakresie biorą od nas inne uniwersytety. Na przykład Oxford uruchomił swój program długo po starcie pierwszej edycji na UW.

R.T.: A jak można podsumować pierwszą edycję studiów FinTech na Uniwersytecie Warszawskim? Jesteście Państwo zadowoleni z jej przebiegu?

K.N.: Bardzo. Przede wszystkim udało się nam znaleźć balans pomiędzy rozwojem kompetencji regulacyjnych a wiedzą biznesową dotyczącą rynku FinTech. Tylko takie połączenie kompetencji zapewnia rzetelne szkolenie w tym zakresie.

R.T.: Teraz trwa rekrutacja na drugą edycję. Do kiedy przyjmujecie Państwo zapisy?

K.N.: Zostały nam już ostatnie miejsca. Zapisy trwają do 15 listopada, a wykład inauguracyjny odbędzie się już 30 listopada.

R.T.: Kto będzie prowadził zajęcia podczas drugiej edycji? Na kogo w szczególności warto zwrócić uwagę?

K.N.: Staramy się, aby mentorem każdej edycji była osoba znana i ceniona w środowisku FinTech. W zeszłym roku rolę tą pełnił Wojciech Sobieraj. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Sonię Wędrychowicz.

Pozostałe zajęcia poprowadzą praktycy to jest prawnicy PwC Legal, pracownicy działów innowacyjnych między innymi Alior Bank oraz BNP Paribas, startupowcy z najciekawszych polskich FinTechów a także najlepsi stali wykładowcy UW.

To ludzie, którzy zajmowali się FinTech zanim jeszcze powstała ta nazwa i stało się to modne.

R.T.: Co można wynieść z takich studiów? Dla kogo przeznaczony jest ten kierunek?

K.N.: Dzięki udziałowi w tych studiach nasi studenci nauczą się rozpoznawać i zarządzać ryzykiem w projektach FinTech. Przekazujemy wiedzę mocno multidyscyplinarnie. Studenci otrzymują od nas między innymi wiedzę z zakresu regulacji, marketingu, zarządzania i tzw. „best practices” – wszystko dostosowane do FinTech.

Oferta kierowana jest więc zarówno dla osób pracujących w instytucjach finansowych, startupach jak i dla tych zajmujących się FinTech administracji (np. nadzorze). Główne kryterium to po prostu zainteresowanie innowacjami w sektorze finansowym.

R.T.: Czy w takim razie uważa Pani, że współpraca pomiędzy nauką i biznesem jest kluczowa dla rozwoju polskiego rynku FinTech? Czy w Polsce widzimy wystarczająco dużo takich inicjatyw współpracy?

K.N.: Wiele osób zaangażowanych w projekty FinTech postrzega je przez pryzmat własnego zawodu czy własnej roli.  Rozwój danego projektu zależy od rozwoju osób w niego zaangażowanych.

Taki rozwój można osiągnąć właśnie dzięki wielowymiarowemu spojrzeniu, a takie najlepiej osiąga się przy współpracy nauki i biznesu.  To jedyne studia w Polsce, które do tematyki FinTech podchodzą tak wielopłaszczyznowo.

Wokół FinTechu w Polsce dzieje się dużo dobrego. Zdecydowanie widzimy pozytywny klimat do realizacji tego rodzaju inicjatyw.

R.T.: Na koniec mam dla Pani małe zadanie. Jak w kilku słowach zachęciłaby Pani do zapisania się na podyplomowe studia FinTech?

K.N.: Zbudujmy wspólnie pierwszego polskiego FinTech Unicorn! Jako absolwent studiów FinTech UW dostaniesz od nas wszystkie narzędzia potrzebne do realizacji takiego projektu.

R.T.: Dziękuję za rozmowę.

K.N.: Dziękuję.

Z dr Katarzyną Niewińską rozmawiał Rafał Tomaszewski.