W opublikowanych wynikach finansowych czytamy, że w ostanim roku podatkowym przychody niemal się podwoiły i osiągnęły poziom 188 mln GBP – to wzrost o 93% rok do roku. Teraz celem Starling Bank jest ekspansja na rynki europejskie.
Starling Bank kończy rok z zyskiem 32 mln funtów
W ostatnich 12 miesiącach wycena Starling Bank wzrosła do 2,5 mld funtów – osiągając ten poziom w kwietniu bieżącego roku. Kilka dni temu fintech porzucił plany debiutu w Irlandii, ale nie wycofuje się z europejskiej ekspansji. Anne Bode, CEO Starling Bank, stwierdziła, że spółka wciąż zamierza rozwijać się na innych europejskich rynkach, ale na początek zamierza zadebiutować jednak w większym kraju niż Irlandia.
Przypadek Starling Bank pokazuje, że inwestorzy zaczęli doceniać w szczególności rentowne fintechy. W obliczu niepewnej sytuacji na rynku umiejętność zarabiania pieniędzy staje się kluczowa, na co zwróciła uwagę także Anne Boden. CEO Starling zauważyła, że obecnie tracą przede wszystkim te fintechy, które nie są rentowne. Wspomniała między innymi o kryzysie na rynku BNPL.
Z opracować analityków Financial Times wynika, że łączna wycena fintechów, które niedawno zadebiutowały na amerykańskiej giełdzie spadła o prawie 500 mld USD – w porównaniu do szczytowych wartości w okolicy roku 2020. Z kolei ceny akcji tych spółek od początku bieżącego roku miały spaść o około 50%. Takie liczby mogą robić wrażenie.
Podobne dane podawał portal Sifted – inwestycje w europejskie fintechy miały mocno wyhamować w I i II kwartale 2022 roku.