Celem SME Instrumentu jest wzmocnienie europejskiej innowacyjności i pomoc w szybszym wprowadzaniu innowacji na rynek. O dotacje z programu mogą starać się tylko i wyłącznie małe i średnie firmy. Wymagania? Przełomowy projekt i działający prototyp. Ostra konkurencja i stosunkowa mała liczba sfinansowanych projektów (na poziomie 4%) nie studzą zapału europejskich firm. Wręcz przeciwnie – w każdym rozdaniu tysiące wniosków napływają z całej Europy. Co sprawia, że SME Instrument jest tak atrakcyjny?

Awans do europejskiej czołówki

Zdobycie grantu z SME Instrumentu oznacza awans do czołówki najbardziej innowacyjnych firm w Europie. Prestiż programu przyciąga także inwestorów krajowych i zagranicznych, dla których dofinansowanie z programu to wyraźny sygnał, że projekt ma realne szanse na komercyjny sukces. Dla wielu startupów zdobycie dotacji jest punktem zwrotnym w ich rozwoju. Grant z SME Instrumentu przyciąga uwagę coraz większych graczy, co przekłada się na inwestycje.

W SME Instrumencie proces aplikacji i zarządzanie projektem są stosunkowo proste w porównaniu z innymi programami. Firmy cenią sobie jasne kryteria, uproszczony proces składania wniosków i ekspresowe wyniki (często publikowane nawet w ciągu miesiąca). Dla obu stron ważny jest czas – szybszy dostęp do finansowania oznacza rozwój projektu i w konsekwencji także przyspieszone wejście innowacji na rynek oraz zwiększenie innowacyjności Europy.

Nie jest łatwo zdobyć dofinansowanie z SME Instrumentu. Konkurencja jest duża, ale istnieje również wiele firm, które zdobyły ten grant. Warto przyjrzeć się naszym polskim przedsiębiorstwom, których pomysły przekonały Komisję Europejską. Innowacyjne projekty takich firm jak Harimata (wykrywanie wczesnych objawów autyzmu u dzieci), Torqway (hybrydowa wersja pojazdu nordic riding), BCAST (platforma do cyfrowej transmisji radiowej w oparciu o usługi w chmurze i urządzenia nadawcze) czy Billon (system natychmiastowych mikropłatności) to tylko kilka przykładów.

Finanse i nie tylko

Nie ma co ukrywać, to właśnie wysokie dofinansowanie do 2,5 mln euro na projekt przyciąga większość firm. Komisja Europejska poszła o krok dalej i jeszcze bardziej zwiększyła atrakcyjność programu dzięki temu, że grantu nie trzeba zwracać. Dostajesz zastrzyk pieniędzy jak od inwestora, ale przy zachowaniu udziałów w firmie oraz kontroli nad nią.

Program zapewnia także duże wsparcie, zarówno wizerunkowe, jak i merytoryczne, przez co przyciąga coraz więcej startupów, które miały okazję przekonać się, że same pieniądze często nie wystarczają, żeby osiągnąć sukces.

Wiarygodność i nauka

SME Instrument zapewnia Twojej firmie coś, czego nie można kupić: wiarygodność. Prestiż programu, rygorystyczny proces weryfikacji firmy i oceny projektu, wsparcie finansowe i coachingowe. To wszystko sprawia, że beneficjenci programu są bardziej wiarygodni w oczach potencjalnych partnerów, pracowników i klientów.

Program oferuje wsparcie na wielu poziomach, pomagając Twojej firmie rozwinąć się również poprzez coaching i networking. SME Instrument zapewnia bezpłatne sesje z doświadczonymi trenerami, uczestnictwo w eventach, targach i konferencjach oraz interaktywnych szkoleniach.

Przełomowy projekt, dobry plan, ciężka praca i wygrana jest możliwa. Warto skorzystać z tej szansy.

/Zafiro Solutions