Partner serwisu Visa dla biznesu

Pekao i Synerise partnerami w nauce sztucznej inteligencji

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
Opublikowano: 24 stycznia 2019, 00:00 Aktualizacja: 25 czerwca 2020, 10:40

Innowacje i digitalizacja potrzebują kadr. Polska szkoła jest niedoinwestowana i biedna, a program nauczania wciąż daleki jest od potrzeb biznesu. Polski sektor finansowy powoli dojrzewa do przekonania, że jeśli sam nie wykształci sobie pracowników, to czeka nas katastrofa. To już nie jest kwestia CSR tylko absolutna konieczność.

Na Zachodzie wcale nie jest dużo lepiej. Parę dni temu ING w zasadzie przyznało się otwarcie, że mają problem z pozyskaniem analityków danych i to nie jest kwestia pieniędzy. Żeby sobie z nim poradzić postanowili otworzyć akademię analityki i każdy z pracowników będzie mógł z niej korzystać.

Dzisiaj Pekao ogłosiło, że wspólnie z Synerise rozpocznie współpracę strategiczną, która obejmie projekty edukacyjne uczniów i nauczycieli oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. 

Sztuczna inteligencja to technologia przyszłości

Synerise to w software house specjalizujący się w algorytmach sztucznej inteligencji. Słowo algorytm jest tutaj kluczem, bo samej sztucznej i świadomej sztucznej inteligencji jeszcze zaprogramować się nie udało. Jedynie programy, które w określonych warunkach przy użyciu określonych zestawów danych – wykonują oczekiwane operacje. 

Firma jest odpowiedzialna za projekt AI Schools & Academy, który jest programem kształcenia właśnie z zakresu sztucznej inteligencji. Minimum 10 godzin zajęć w ponad 1500 instytucjach – pierwsze lekcje już się odbyły w grudniu 2018 roku. Z informacji prasowych wynika, że najlepsi uczniowie mają szansę na stypendium. Pekao ma wspomóc w praktycznym wykorzystaniu nabytych umiejętności – w konkursach, hackathonach oraz stażach (pewnie płatnych). 

Partnerami programu jest także Microsoft, EY, PZU, Żabka Polska, a teraz najwyraźniej także Pekao. O Synerise było niedawno głośno także za sprawą założyciela firmy – Jarosława Królewskiego, który zaangażował się w „ratowanie Wisły Kraków”.

Sztuczna inteligencja w najbliższych latach przyczyni się do likwidacji wielu miejsc pracy… ale jednocześnie stworzy tysiące nowych. Poziom kompetencji w zakresie jej tworzenia, programowania i efektywnego wykorzystania „będzie wyznacznikiem pozycji ekonomicznej państw na arenie międzynarodowej”. Jest to bardzo prawdopodobne. 

/LP


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

27866-2