W dzisiejszym wywiadzie w TOK FM wiceminister cyfryzacji Wanda Buk odpowiadała na pytania dotyczące 5G. Z wypowiedzi przedstawiciela ministerstwa wynika, że jeszcze nie ustalono kto będzie dostawcą technologii, ale wiele wskazuje na to, że nie będzie to Huawei.

Docelowo, jak wynika z wytycznych UE, do końca 2020 roku w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej przynajmniej jedno miasto musi mieć pokrycie w 5G. Nie jest tajemnicą, że na pierwszy ogień w Polsce ma iść Warszawa. Do końca 2024 roku sieć ma objąć wszystkie duże miasta, ale UE nie definiuje dokładnie tego kryterium. Buk stwierdziła, że będą to miasta wojewódzkie oraz kilka większych byłych miast wojewódzkich.

Technologia 5G ma być game changerem dla telekomunikacji. Sieć 5G pozwoli na wdrożenie rozwiązań umożliwiających rozwój „smart cities”, rozwój Internet of Things, a także zastosowanie nowocześniejszych technologii w sektorze przemysłowym.

W portalu Fintek.pl pod tagiem 5G umieszczamy wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące sieci 5G oraz technologii umożliwiających jej wykorzystanie.