Adyen jest jedną z pierwszych platform płatniczych, która umożliwia dokonywanie płatności za pomocą tokenów w ramach wielu systemów płatniczych oraz oferuje automatyczną optymalizację wykorzystania ich w celu zwiększenia wskaźników autoryzacji. Stosując Network Token Optimization, przedsiębiorstwa takie jak Microsoft są w stanie osiągnąć znacznie większe przychody dzięki podwyższonym wskaźnikom autoryzacji – czytamy w komunikacie.

Karty płatnicze 2.0

Adyen i Microsoft współpracują ze sobą od lipca 2015 roku. Na początku w Europie, a obecnie Adyen przetwarza płatności dla Microsoft na całym świecie, we wszystkich produktach i usługach firmy. Oprócz Network Token Optimization Microsoft korzysta z wielu usług Adyen, w tym z programu Real-time Account Updater, który zapewnia bezproblemowe dokonywanie zakupów przez klientów, automatycznie pobierając opłaty z ich najbardziej aktualnej karty. Adyen obsługuje także różne lokalne metody płatności w sklepach Microsoft w wielu krajach – w tym amerykańskie sieci debetowe, które zostały niedawno opracowane przez Adyen.

Zapisywanie danych z kart płatniczych zrewolucjonizowało sposób, w jaki płacimy online. Dzięki temu możemy np. subskrybować powtarzające się usługi, zapamiętać daną kartę w e-sklepie w celu finalizacji zakupów za pomocą jednego kliknięcia, lub dodać ją do portfela cyfrowego, który usprawnia płatności online i stacjonarne. Niemniej jednak, zapisane dane karty mogą wygasnąć, ulec unieważnieniu lub zostać odrzucone przez niektóre banki. To z kolei utrudnia konwersję przedsiębiorstw. Network Token Optimization to produkt optymalizacyjny Adyen, który stworzono w celu zwiększenia wartości dodanej, poprzez uniknięcie tego typu odrzuceń.

Tokenizacja jest funkcją, która sprawia, że proces płatność jest bezpieczniejszy. Dostawcy PSP, tacy jak Adyen mogą zastąpić delikatne dane, takie jak numer karty kredytowej, danymi niewrażliwymi, np. unikalnym ciągiem cyfr dla każdej karty płatniczej (token). W przypadku płatności z użyciem tokena, numer karty kredytowej nie jest przesyłany w trakcie transakcji, co czyni ją zabezpieczoną.

Sieci kart płatniczych, takie jak Visa i Mastercard idą o krok dalej, oferując usługi tokenizacji sieciowej. Technologia pozostaje taka sama: dane wrażliwe są zastępowane danymi niewrażliwymi. Jednak nie w jednym konkretnym punkcie, a w całym ekosystemie płatności. Kluczowe korzyści to m.in. automatyczna aktualizacja, niezakłócone doświadczenie zakupowe, większe bezpieczeństwo (tokeny sieciowe są chronione kryptografem) oraz wyższe wskaźniki autoryzacji – a co za tym idzie, większy przychód dla firmy.