Od 1 września podczas wizyt w oddziałach Alior Banku, Banku Pocztowego, czy VeloBanku klienci nie muszą okazywać tradycyjnego dowodu osobistego w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Wystarczy, że na smartfonie posiadają aplikację mObywatel 2.0, w której dostępny jest mDowód. Decyzją sejmu, klienci bankowi mogą korzystać z mDowodu na takich samych prawach jak z tradycyjnego dowodu osobistego czy paszportu.

Wcześniej mDowód w swoich placówkach zaczęły honorować ING Bank Śląski, Bank Pekao, czy jako pierwszy PKO Bank Polski.

Kolejne banki zweryfikują tożsamość za pomocą mDowodu

Proces potwierdzania tożsamości w oddziale banku przy użyciu mDowodu wygląda następująco: klient w pierwszej kolejności loguje się na swoim smartfonie do aplikacji, a następnie skanuje udostępniony kod QR. Po zeskanowaniu kodu, doradca otrzyma potwierdzenie danych klienta w systemie bankowym, co umożliwi kontynuację obsługi.

Warto podkreślić, że mDowód nie stanowi cyfrowej wersji tradycyjnego dowodu osobistego, lecz równorzędnego dokumentu tożsamości. Oba dokumenty różnią się numerem, serią, datą wydania oraz ważnością. Co więcej, mDowód posiada ważność jedynie na terenie Polski.

mDowód jest dostępny w aplikacji mObywatel już od kilku tygodni, ale w bankach zaczyna być honorowany dopiero po 31 sierpnia. Aplikacja mObywatel dostępna jest w sklepie z aplikacjami na iOS i Android.