– W związku z dużym zainteresowaniem aplikacji mObywatel, u niektórych użytkowników pojawiły się problemy techniczne w działaniu aplikacji. Pracujemy nad tym, żeby rozwiązać je jak najszybciej – napisał COI na Twitterze.

Awaria systemów rządowej aplikacji mObywatel 2.0

Przy próbie aktywacji aplikacji pojawia się komunikat o braku dostępu do Internetu. Użytkownicy skarżą się, że po aktualizacji mObywatela nie mogą korzystać z jego funkcjonalności. Z kolei Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, podzielił się na Twitterze screenem ze swojej aplikacji, twierdząc, że u niego działa bez zarzutu. Obecnie Centralny Ośrodek Informatyki ma pracować nad rozwiązaniem problemu.

mObywatel 2.0 to nowa aplikacja rządowa, w której można skorzystać przede wszystkim z mDowodu, czyli elektronicznego dokumentu tożsamości zrównanego prawnie ze swoim plastikowym odpowiednikiem. Są to jednak dwa osobne dokumenty, posiadające osobne numery seryjne, czy datę wydania i ważności. Takie wdrożenie jest możliwe dzięki ustawie o aplikacji mObywatel 2.o.

Inne nowości w aplikacji to między innymi możliwość pobrania tymczasowego prawa jazdy. W zaktualizowanej wersji apki pojawią się także rozwiązania z zakresu płacenia podatków, zgłaszania naruszeń środowiskowych, czy sprawdzenie stanu technicznego autobusu.