Allegro wykupi Mall Group oraz WE|DO od obecnych udziałowców: PPF, EC Investment i Rockway Capital. Akwizycja zostanie sfinansowana ze środków własnych firmy, emisji nowego długu oraz akcji. Kwota transakcji to 881 mln EUR (około 4 mld PLN), ale cena może zostać podniesiona jeszcze o nie więcej niż 5 mln EUR. Cała procedura musi jeszcze zostać zatwierdzona przez organy regulacyjne, a jej finalizacja spodziewana jest w pierwszej połowie 2022 roku.

Allegro przejmuje czeskie Mall Group

Mall Group to jedna z największych platform e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku dostarczyła swoim klientom ponad 14 milionów zamówień. Z kolei WE|DO specjalizuje się w dostarczaniu przesyłek w ramach „ostatniej mili” i współpracuje obecnie z 300 kurierami, obsługuje 1000 punktów odbioru i oferuje 100 skrytek pocztowych w Czechach i na Słowacji.

Dzięki tej akwizycji sprzedawcy z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej będą mogli wystawiać oferty na jednej platformie i sprzedawać je w całym regionie. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie rynki jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja i Słowenia.

– Po połączeniu z Grupą Mall nasza pozycja w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji, czyli na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln PLN obejmującym ponad 70 mln konsumentów, pozwoli nam stworzyć silny, międzynarodowy zespół w obszarach technologii, e-commerce i logistyki. Umożliwi nam to przyciąganie nowych talentów, zaoferowanie nowych możliwości rozwoju w powiększonej strukturze grupy, a także zbudowanie jeszcze bardziej zróżnicowanej organizacji o jeszcze większej energii do działania – mówi Francois Nuyts, prezes Allegro.

Na marginesie warto przypomnieć, że od listopada Allegro rozpoczęło realizację dostaw do własnych automatów paczkowych. Na początek firma postawiła ponad 600 urządzeń, a do końca 2022 roku ich sieć ma liczyć co najmniej 3 tys. ako pierwsi paczki ze skrytek Allegro odbiorą kupujący z Warszawy.