Ambasadorzy Polskiej Innowacji (API) to ludzie, których działania w biznesie i nauce oraz na rzecz rozwoju społeczeństwa zostawiają ślad, który odbija się szerokim echem poza granicami naszej ojczyzny. Nagroda trafia do tych, którzy eksportują polskie, innowacyjne pomysły za granicę i dokładają cegiełkę do budowy pozytywnego obrazu Polski namiędzynarodowej arenie.

Pośród wyróżnionych znajdziemy naukowców, inżynierów, managerowów i przedsiębiorców z branży innowacji i nowych technologii, którzy swoją działalnością biznesową, medialną i społeczną pozytywnie zmieniają wizerunek Polski w świecie, a w ostatnich 12 miesiącach osiągnęli globalny sukces indywidualnie lub z organizacją, którą reprezentują.

Nominacje dla Ambasadorów Polskiej Innowacji 2021

Tegoroczna dziesiątka nominowanych prezentuje się następująco:

Paul i Dan Bragiel, za stworzenie SMOK Ventures, funduszu VC cenionego przez czołowych polskich przedsiębiorców technologicznych. W 2020, w rok po starcie, dopięli 12 inwestycji w Polsce. Aktywnie promują polską scenę technologiczną w Dolinie Krzemowej.

Rafał Brzoska, za gigantyczny sukces InPostu w ubiegłych latach i nową, 5 letnią współpracę z Amazonem, która zatrzęsła polskim rynkiem e-commerce. InPost zaczynał jako firma od ulotek, by dzięki innowacyjnym pomysłom i wzorowej organizacji stworzyć sieć paczkomatów, którą połowa Polaków ma obecnie w zasięgu 7-minutowego spaceru, sprawnie obsługując m.in. 5,6 miliona użytkowników aplikacji InPost.

Marcin Budkowski, za głębokie zmiany w kulturze i organizacji zespołu Renault F1, która wniosły do sportowego giganta większą skuteczność i wyższe osiągi biznesowe. Po 6 latach pracy na czołowych stanowiskach w firmie, od stycznia 2021 roku prowadzi the Alpine F1 team, prowadząc ją przez szereg znaczących zmian.

Michał Ciepliński, za stworzenie i przewodzenie Pipe – najszybciej rosnącej firmie sektora FinTech w 2020 r. Uznany przez Legal500 GC Powerlist 2019 jako jeden z najlepszych prawników sektora Finansów i IT w Stanach Zjednoczonych. Dbał o promocję Polskiej kultury i sztuki prowadząc Program Promocji Polski w Instytucie Kościuszki w Krakowie w 2020 roku.

Stanisław Jastrzębski, za tworzenie niezwykle futurystycznych rozwiązań w HealthTech’u przy użyciu metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Pracownik naukowy New York University i członek zarządu ML Community, organizator NeurIPS 2021 oraz ICML 2021.

Zofia Kierner, za wzorowe przywództwo w Girls Future Ready, która wlewa nową energię w walkę młodych dziewczyn o swoje cele i marzenia, czyniąc ich historię słyszaną nawet za granicami Polski. Jedna z czołowych aktywistek Vogue, 18-sto latka osobiście kieruje Fundacją, która zwraca uwagę na wiele problemów społecznych kobiet i pomaga im świadomie kierować swoją przyszłością.

Rafał Modrzewski, za dumne reprezentowanie Polski w wyścigu w przestrzeń kosmiczną i gwałtowny rozwój ICEYE – start-upu, który ostatnio otrzymał $87 milionowe finansowanie. Jako CEO, Rafał odpowiada za wytyczanie kierunku rozwój organizacji, dbając zwłaszcza o głęboko ludzką perspektywę na inżynierię, którą zdobył jako pracownik naukowy.

Patrycja Strzelecka, za serię przedsiębiorczych sukcesów, jak i stworzenie CashDirector, prężnie działającej firmy w sektorze FinTech, która narodziła się poprzez m.in. udział w Barclays Techstars Accelerator i PwC Raise Accelerator. Seryjny manager i business developer z 20-letnim doświadczeniem.

Zbigniew Woźnowski, za współtworzenie i przewodzenie Reality Games, która buduje gry oparte na Big Data. Gry, które wypuszcza na rynek mają 10 milionów graczy na całym świecie i w ciągu ostatnich 15 miesięcy notowały stały wzrost o 10% na tydzień. Jego celem jest stworzyć nowy gatunek cyfrowej rozrywki.

Agata Zborowska, za silne przywództwo w walce o równość płci i kształtowanie długofalowych zmian w sektorze transportu. Agata pomaga spełniać marzenia przez Conception X Programme, przedsięwzięcie, które wspiera utalentowanych naukowców w rozwijaniu start-upów DeepTech oraz przedsiębiorcze kobiety poprzez London’s Female Founders Accelerator.

API Rising Star

Przyznanie nagrody następuje po analizie zgłoszeń przez Fundację PlugIn, organizatora konkursu, która, na podstawie formularza oceny, wyłania 10 Nominowanych.

Nastepnie, Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Partnerów Konkursu oraz Laureaci poprzednich dwóch edycji API Awards, w tajnym głosowaniu wybiera spośród tej grupy czołową Trojkę, która jest ogłaszana podczas Gali 28 maja.

Tegoroczna edycja rozpoczyna również równoległe wyróżnienie API Rising Star, nagrodę przyznawaną w partnerstwie z Incredible Inspirations powered by Sebastian Kulczyk. Spośród trzech nominowanych, wyłoniony zostanie polski reprezentant młodego pokolenia, który swoją działalnością, osobowością i zaangażowaniem wyróżnia się największym potencjałem na sukces o globalnej skali.

Partnerstwo wpisuje się w linię działań Incredible Inspirations. – Wszechstronne wspieranie młodych oraz innowacyjnych polskich przedsiębiorców jest fundamentem programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Nasi mentorzy dzielą się nie tylko wiedzą, doświadczeniem i kontaktami, ale pomagają także w znalezieniu wspólników, inwestorów, klientów i kontrahentów. Zależy nam, żeby początkujący przedsiębiorcy byli konkurencyjni i potrafili elastycznie reagować na dynamicznie zmieniające się globalne otoczenie biznesowe. – podkreśla Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments i koordynator programu InCredibles.

Wśród partnerów tegorocznej edycji Nagrody API znaleźli się również Fundacja Polonium oraz Fundacja Polska Innowacyjna.

– Zachęceni tym, że coraz więcej polskich przedsiębiorców kieruje swoją uwagę w stronę działań, które mają silną wartość społeczną, chcemy zachęcić naszych rodaków do przełamywania stereotypu “polskiego hydraulika” i pokazywać światu, że może i rozproszeni po świecie, ale Polacy potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania, doceniane w skali światowej zarówno z perspektywy technologii, jak i dobra społecznego, które niosą. – mówi Marcin Boroń, Head of API Awards z Fundacji PlugIn.

Nagrody wręczane są co roku, za okres ostatnich 12 miesięcy. Finał pierwszej edycji odbył się w październiku 2019 roku podczas Polish Tech Day w Londynie. Do ubiegłorocznych laureatów nagród API należą m.in. Stefan Batory z Booksy, Marta Krupińska z Google for Startups London, Tomek Bagiński – producent serialu “Wiedźmin” czy twórcy CD Project: Marcin Iwiński i Michał Kiciński.

Trójka zwycięzców API Awards 2021 oraz laureat API Rising Star zostaną ogłoszeni 28 maja. Ceremonia wręczenia nagród będzie częścią konferencji Polish Tech Day 2021, event’u gromadzącego osoby widzące w technologii szansę na dodanie realnej wartości w sferze biznesowej. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest Technology & Impact.

Konferencja organizowana jest przez Fundację PlugIn, która nieprzerwanie od 2015 roku jednoczy Polaków rozproszonych po różnych zakątkach świat, aby stanowić platformę wymiany myśli i wsparcia polskiej diaspory innowacji.

Partnerem głównym inicjatywy Polish Tech Day 2021 jest Google For Startups, które wraz z organizatorami buduje środowisko służą zwłaszcza ambitnym, młodym wilkom przedsiębiorczości poprzez dostęp do szerokiego wachlarza wiedzy i doświadczenia, a poprzez Polish Tech Day, również do rozwijania sieci wartościowych kontaktów biznesowych.

/Fundacja PLUGin