Miliony apek, wiele możliwości

3 152 412 – dokładnie tylu Polaków w swoich telefonach zainstalowało mObywatela. mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty – dzięki niej można mieć szybki dostęp do swoich najważniejszych dokumentów, w tym danych i zdjęcia z dowodu osobistego. Można w niej znaleźć dane, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości. Ta część aplikacji jeszcze niedawno nazywała się mTożsamość. Teraz, żeby było nieco prościej nazwano ją po prostu mObywatel. Razem ze zmianą nazwy rozszerzono też tę usługę.

Z mObywatela można korzystać podczas zameldowania w hotelach, podczas kontroli biletów, w wypożyczalniach sprzętu sportowego, na poczcie, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach, czy w przychodniach.

mObywatel nie zastępuje jednak okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystacie też, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny.

Zawsze pod ręką

Oprócz dowodu osobistego w mObywatelu można znaleźć mPrawo Jazdy, mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, licznik punktów karnych, eRecepty, Kartę Dużej Rodziny i bilety zakupione w systemie PKP i mLegitymację szkolną/studencką.

– W naszej aplikacji można też znaleźć krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Pobrało je już niemal 835 tysięcy osób. Wkrótce w mObywatelu dostępny będzie też Unijny Certyfikat COVID, który ułatwi podróżowanie po Unii Europejskiej – zapowiada minister Adam Andruszkiewicz.