Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie jeszcze w 2020 roku, oskarżając Apple o nadużywanie swojej pozycji na rynku. Apple Pay jest jedyną usługą płatności mobilnych, która może korzystać z technologii NFC wbudowanej w urządzenia mobilne z systemem iOS w celu dokonywania płatności w sklepach. Proces ten został potępiony przez banki w wielu jurysdykcjach za uniemożliwianie konkurencji.

Zbliżeniowy BLIK dostępny na iPhone’ach?

Przez kolejne lata gigant z USA nie zgadzał się ze stawianymi zarzutami, ale teraz zamierza dojść do porozumienia z władzami Unii Europejskiej.

W tym celu Apple zaoferuje zewnętrznym dostawcom portfeli mobilnych i usług płatniczych dostęp do funkcji NFC na urządzeniach z systemem iOS za pośrednictwem zestawu interfejsów API bezpłatnie, bez konieczności korzystania z Apple Pay lub Apple Wallet. Oznacza to, że za pośrednictwem iPhone’ów będzie można korzystać na przykład ze zbliżeniowego BLIKA.

Umowa, która obowiązywałaby przez 10 lat, obejmowałaby wszystkich zewnętrznych twórców aplikacji portfeli mobilnych z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz wszystkich użytkowników iOS z Apple ID zarejestrowanym w EOG. Ponadto Apple nie uniemożliwiłoby korzystania z tych aplikacji do płatności w sklepach poza EOG. Komisja Europejska daje teraz rynkowi i klientom miesiąc na odniesienie się do propozycji spółki z Cupertino.