Obecnie celem brytyjskiego challenger banku jest przeprowadzenie IPO. Plany dotyczące wejścia na giełdę Atom Bank ujawnił w ubiegłym roku. Wyzwaniem pozostawało jednak osiągnięcie rentowności. Na koniec marca 2021 r. fintech zanotował roczne straty na poziomie 36 mln GBP. Z kolei rok wcześniej strata spółki wyniosła 46 mln funtów.
Atom Bank otrzymuje kolejne miliony
Jak podaje serwis Finextra, Atom Bank pozyskał 75 mln GBP dofinansowania, co podniosło jego wycenę do poziomu 435 mln funtów. To rezultat udanego roku, w którym łączne depozyty klientów fintechu zwiększyły się o 16% do 2,5 mld funtów. Natomiast w ciągu ostatnich 9 miesięcy, zarówno udzielane przez challenger bank kredyty hipoteczne, jak i kredyty dla firm wzrosły o 30%.
Wsparcie dla Atom Banku po raz kolejny okazał BBVA, który inwestuje w ten projekt od 2015 roku. Hiszpański bank ma obecnie już 39% udziałów w spółce, co stawia go na pozycji głównego udziałowca. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy, że BBVA zainwestował 300 milionów dolarów w brazylijski challenger bank Neon, zwiększając swoje udziały do prawie 30%.
W poprzedniej rundzie finansowania, która miała miejsce w kwietniu 2021 r. Atom Bank otrzymał 40 mln GBP. Wtedy nie wziął jednak w niej udziału jeden z głównych inwestorów. Przełożyło się to częściowo na spadek wyceny fintechu prawie o połowę.
W listopadzie 2021 r. pisaliśmy, że Atom Bank wprowadził czterodniowy tydzień pracy dla wszystkich pracowników. Ich pensje pozostawiono bez zmian. W rozmowie z PA news agency, Mark Mullen, CEO Atom Banku przyznał, że rezultaty tej decyzji są obiecujące. Spółka zanotowała 500-procentowy wzrost otrzymywanych aplikacji o pracę. Polepszeniu uległy także morale jej pracowników.
Niedawno spore dofinansowanie zgarnął także inny challenger bank z Wielkiej Brytanii. Mowa o Monzo, który pozyskał ponad 500 mln USD, co ustaliło jego wycenę na poziomie 4,5 mld dolarów. Udziały w nim nabyła m.in. chińska korporacja Tencent, która według medialnych doniesień miała zainwestować w fintech mniej niż 100 mln USD.