Pracownicy będą pracować przez 4 dni w tygodniu, ale ich pojedynczy dzień pracy będzie dłuższy niż obecnie. W nowym modelu na wykonywanie obowiązków służbowych będą poświęcali 34 godziny tygodniowo – przed zmianą było to 37,5 h. Wynagrodzenie nie zostanie obniżone.

Atom Bank wprowadza czterodniowy tydzień pracy

Inspiracją do wprowadzenia tego typu zmian miała być pandemia COVID-19. Zdaniem Marka Mullena (zdjęcie główne), CEO Atom Banku, koncepcja pracy przez 5 dni w tygodniu często nie pasuje do biznesów rozwijanych w XXI wieku.

– Nasze doświadczenia z okresu pandemii obaliły wiele mitów. Praca od 9 do 17 od poniedziałku do piątku wydaje się mocno przestarzała. Musimy zdać sobie sprawę z wpływu pracy na nasze fizyczne i psychiczne samopoczucie. Teraz już wiemy, że wiele zawodów może być wykonywanych tak samo efektywnie z biura, jak i z domu. Ale dlaczego mamy na tym poprzestać? Można zrobić więcej – mówi Mark Mullen.

Dzięki wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy pracownicy mają mieć więcej czasu na realizowanie swoich pasji, spędzanie czasu z rodziną, czy tworzenie odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Zarząd Atom Banku wierzy także, że taka zmiana okaże się korzystna dla samego biznesu i doświadczenia klienta.

BBC zwraca uwagę, że potwierdzają to eksperymenty prowadzone na innych rynkach. Już w 2019 roku japoński oddział Microsoft wprowadził czterodniowy tydzień pracy bez obniżki wynagrodzenia. Dzięki temu sprzedaż miała wzrosnąć o 40%. Z kolei Islandia zdecydowała się na testowanie takiego modelu w sektorze administracji publicznej. Pilotaż miał okazać się dużym sukcesem, a pracownicy chwalili sobie mniejszy poziom stresu i wypalenia zawodowego.

Atom Bank to jeden z największych challenger banków w Wielkiej Brytanii. W kwietniu bieżącego roku spółka pozyskała 40 mln GBP dofinansowania, a obecnie celem fintechu jest osiągnięcie rentowności. Na koniec marca 2021 Atom Bank zanotował roczne straty na poziomie 36 mln GBP. Dla porównania rok wcześniej strata spółki wyniosła 46 mln funtów.