Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach (COP24) startuje już w niedzielę drugiego grudnia br.  Jednym z głównych tematów będzie walka ze smogiem. Tymczasem swoje zaangażowanie w tym zakresie pokazują insurtechy.

Szczyt klimatyczny

Za kilka dni (2 grudnia) rozpoczyna się w Katowicach szczyt klimatyczny ONZ (COP24). Głównymi tematami będą oczywiście globalne ocieplenie i skażenie środowiska naturalnego. Jak oceniła Europejska Agencja Środowiska, w 41 europejskich krajach tylko zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przyczyniło się do przedwczesnej śmierci ponad 460 tysięcy osób.  Nie potrzeba jednak międzynarodowych konferencji ani alarmujących raportów, żeby wiedzieć, że smog jest w Polsce problemem numer jeden. Powiedzmy szczerze: nasz kraj śmierdzi dymem z palonych odpadów i niskiej jakości węgla. I powoli podtruwa swoich obywateli.

Problem ten dostrzegają fintechy ubezpieczeniowe (insurtechy), które włączają urządzenia antysmogowe do promocji swoich produktów. Na przykład Aviva Polska w ramach II edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Wiem, czym oddycham” postanowiła działać na rzecz czystego powietrza. W ramach kampanii zorganizowano I edycję biegu AirRun, którego uczestnicy biegli w maskach antysmogowych.

Aviva w trwającej obecnie promocji dla klientów kupujących nowe ubezpieczenie na życie oferuje prezenty w postaci oczyszczaczy powietrza i sensorów jakości powietrza. Po zakupieniu jednego z trzech ubezpieczeń (ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie nieruchomości lub podróżne) w serwisie online MojaAviva, klient otrzymuje maskę antysmogową o wartości 149 zł.

Więcej na temat działań ubezpieczyciela przeczytasz na stronie poświęconej przedsięwzięciu tutaj. Akcja potrwa do 10 grudnia 2018 roku.

Maski antysmogowe

Zanieczyszczenie powietrze oraz środowiska w Polsce jest coraz wyższe, na całe szczęście rośnie też świadomość społeczeństwa w kwestii ochrony zdrowia. Jednym ze sposobów jest noszenie specjalnej maski antysmogowej, która chroni nas przed pyłem i innymi szkodliwymi czynnikami np. spalinami. Maski antysmogowe mogą stać się także interesującym dodatkiem codziennego ubioru, tak jak czapki czy szaliki lub okulary. Obecnie widać, że może być to także intratny i dochodowy biznes, ponieważ powstaje coraz, więcej  firm zajmujących się ich produkcją.

Polska prowadzi kontrowersyjną politykę energetyczną, stawiając na elektrownie węglowe, a nie na odnawialne źródła energii. Przykładem jest tutaj słynna walka z wiatrakami ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Więcej dowiesz się tutaj.

Smog stanowi coraz poważniejszy problem i czas najwyższy, żeby zacząć podejmować konkretne kroki w tej sprawie. Noszenie masek pomoże nieco naszym drogom oddechowym, jednak nie jest to rozwiązanie problemu, bo nie odziałuje na jego przyczynę. Fintechy i startupy starają się promować zdrowy styl życia, ale to też nie wystarczy. Trzeba zadbać o podstawowe fundamenty biznesu, czyli o pracowników i ich zdrowie.