Licencja pieniądza elektronicznego umożliwia świadczenie niektórych usług płatniczych, ale przede wszystkim jest to wydawanie pieniądza elektronicznego. Udziałowcem Settek jest brytyjski Paymaster24 Ltd., które posiada licencję FCA i działa pod nadzorem tejże instytucji. 

Z ciekawostek – Settek informował o planowanym uruchomieniu usługi w lutym 2019 roku (mamy koniec grudnia). Z kolei warunkiem uzyskania licencji jest przedłożenie kopii umowy z bankiem lub instytucją kredytową na Litwie lub w innym kraju UE, które potwierdzi objęcie ochroną depozytów tych użytkowników, którzy będą korzystać z usług Settek. 

Grudniowy wysyp licencji Banku Litwy

Tylko w grudniu Bank Litwy wydał aż trzy licencję instytucji pieniądza elektronicznego. Na początku miesiąca stosowne zezwolenie otrzymał Speedyteller oraz Elcoin. Dla porównania – w Polsce tylko jeden fintech posiada licencję instytucji pieniądza elektronicznego i jest to Billon. Zarówno Speedyteller oraz Elcoin planują świadczyć usługi na terenie całej Unii Europejskiej. Innymi słowy, Litwa to wciąż europejska brama dla fintechów. Ciekawe, jak długo to potrwa?

A robi się interesująco, gdyż pracy nadzorczej Litwinom przybywa. W grudniu litewski nadzorca ukarał licencjonowaną przez siebie instytucję pieniądza elektronicznego. Grzywnę w wysokości 23 tys. euro musi zapłacić SatchelPay za niewłaściwe zabezpieczanie środków klientów. Fintech przechowywał środki w nieuprawnionej do tego instytucji (firma naprawiła swój błąd). Wcześniej, bo pod koniec listopada, 27 tys. euro grzywny, z tego samego przepisu, otrzymała firma Paydoo Payments.