mojeID to narzędzie do zdalnego potwierdzania tożsamości. Rozwiązanie KIR, dzięki integracji z Węzłem krajowym (login.gov.pl), umożliwia klientom zdalny dostęp do usług świadczonych przez urzędy oraz do szeregu systemów usługowych administracji publicznej, m.in. ePUAP, biznes.gov.pl, praca.gov.pl, pacjent.gov.pl. mojeID służy również do uwierzytelniania użytkownika w procesie zakładania i  korzystania z Profilu Zaufanego.

Zdalne załatwianie formalności

Usługa umożliwia realizację formalności, które dotychczas wymagały osobistej wizyty u  usługodawców z wielu branż, w tym ubezpieczeniowej, ochrony zdrowia, finansowej, energetycznej, telekomunikacyjnej czy rozrywkowej. Dzięki mojeID, klienci mogą m.in. rejestrować się w celu uzyskania dostępu do portali, zawierać umowy oraz ustanawiać polecenie zapłaty.

– Proces cyfryzacji polskiej gospodarki znacznie przyśpieszył w okresie ostatniego roku. Kluczową kwestią w rozwoju usług zdalnych jest wiarygodne i bezpieczne potwierdzanie tożsamości online, a to zapewnia usługa mojeID – mówi Wojciech Pantkowski, wiceprezes Zarządu KIR.

Usługa jest zgodna z regulacjami europejskimi i krajowymi w zakresie identyfikacji elektronicznej oraz spełnia dodatkowe wymagania określone dla wykorzystywania usługi na rzecz administracji publicznej.

– Dzięki współpracy z KIR udostępniliśmy naszym klientom możliwość zdalnego uwierzytelnienia do usług administracji publicznej, w tym za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, będą oni mogli załatwić wiele spraw w urzędach, a także u wielu usługodawców z różnych sektorów gospodarki, co pozwoli oszczędzić czas i jest po prostu wygodne. Jedną z nich jest możliwość potwierdzenia danych podczas składania wniosków do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Warto również zwrócić uwagę, że tego typu rozwiązania są szczególnie przydatne i wartościowe w obecnej sytuacji epidemicznej – mówi Marzena Koczut, wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dotychczas do grona dostawców tożsamości mojeID przystąpiły PKO Bank Polski S.A., Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski S.A., Getin Noble Bank, mBank oraz banki spółdzielcze zrzeszone i współpracujące z Bankiem BPS S.A. oraz SGB-Bankiem S.A.