Informacje o planowanym wdrożeniu usługi krążyły już po sieci od minionego tygodnia. Teraz na stronie pz.gov.pl możemy zobaczyć logo Banku Pekao obok pozostałych instytucji.

PZ w Banku Pekao

Co daje Profil Zaufany?

Profil Zaufany to narzędzie do weryfikacji tożsamości klientów, w celu umożliwienia im korzystania z ePUAP. Tak jak długopis jest sposobem na podpisanie się na papierowym dokumencie, tak Profil Zaufany to podpis na dokumencie elektronicznym – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. Za pomocą Profilu Zaufanego – a właściwie już eGO, możemy:

  • złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla siebie lub dziecka;
  • złożyć wniosek o eKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
  • zarejestrować działalność gospodarczą;
  • zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji;
  • sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL;
  • złożyć wniosek o świadczenie rodzinne i kartę dużej rodziny;
  • załatwić sprawy związane z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Warto też przypomnieć, że Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało stworzenie mobilnej wersji PZ. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi wdrożenie, ale pomysłowi na pewno należy przyklasnąć.

Od momentu udostępnienia aktywacji Profilu Zaufanego przez bankowe systemy transakcyjne liczba użytkowników usługi znacznie wzrosła. Już na samym początku jej działania aktywacji było prawie 100 tysięcy. To naprawdę dobry wynik, biorąc pod uwagę, że wcześniej resort cyfryzacji nie był zadowolony z wykorzystania platformy. Sam muszą przyznać, że postanowiłem aktywować PZ dopiero, gdy stało się to możliwe za pośrednictwem mojego banku. Wcześniej, gdy trzeba było odwiedzać specjalny punkt w celu weryfikacji, wiele osób po prostu nie widziało sensu bawienia się w Profil Zaufany.