A w zasadzie teraz także i do bankowania. Komunikatory internetowe mogą być wykorzystywane do świadczenia usług fintech, co udowodnił niedawno chociażby Zelf, który w ogóle nie robi żadnej aplikacji na smartfony, a całą swoją „bankowość mobilną” będzie opierać na Messengerze i WhatsAppie.

Likwidacja kolejek do oddziałów

YES Bank to indyjski bank ze skromną liczbą 18 tys. pracowników. Jest to 7. co do wielkości prywatny bank w Indiach, który ostatnimi czasy nie miał najlepszej prasy z uwagi na zagrożenie niewypłacalnością. Jednym z jej skutków były długie kolejki niezadowolonych klientów przed oddziałami YES Banku. W marcu Narodowy Bank Indii (RBI) ogłosił moratorium w tej sprawie, zmienił zarząd i wprowadził plan naprawczy. W kwietniu 2019 rok za 1 akcję YES Banku płacono ok. 13,3 zł, a dzisiaj nieco ponad 65 gorszy.

Emigracja bankowości do komunikatorów internetowych to raczej nie jest sposób na likwidację kolejek przed oddziałami. Bardziej należy to traktować jako jeden z trendów, czyli wejście banków tam, gdzie są ich klienci – a ci są w środowisku komunikatorów, gdzie spędzają całe dnie czytając wiadomości, przeglądając newsy czy grając w gry. 

Chatbanking to nie chwilowa moda, tylko trend

Nic zatem dziwnego, że posiadanie dobrze opracowanego chatbota tudzież voicebota, który pomoże klientowi założyć konto, sprawdzić rachunek czy zaciągnąć pożyczkę, przez całkiem liczne grono ekspertów jest traktowane jako jedna z głównych ścieżek rozwoju bankowości cyfrowej w ogóle. 

Jak czytamy w serwisie Finextra, YES Bank opracował rozwiązanie – chatbota, który potrafi doradzić w kwestii 60 produktów finansowych oraz odpowiedzieć na ok. 10 tys. zdefiniowanych pytań. Rozwiązanie wykorzystuje Microsoft Azure. Wśród dostępnych dla klientów usług jest m.in. sprawdzenie salda, zamówienie książeczki czekowej (popularne w Indiach), zgłoszenie nieautoryzowanych transakcji czy też uzyskać informacje o pakietach pomocowych w ramach przeciwdziałania pandemii COVID-19. 

Rozwiązanie działa całą dobę, a wśród licznych korzyści (likwidacja kolejek przed oddziałami) jest także optymalizacja kosztów obsługi klienta. Bank zapowiedział także integrację z Alexą, Siri i Asystentem Google. 

/LP