Partner serwisu Visa dla biznesu

W bankowości elektronicznej Millennium można już sprawdzić białą listę VAT

Fintek
Fintek
#Millennium
Opublikowano: 18 grudnia 2019, 14:35 Aktualizacja: 18 grudnia 2019, 15:17

Bank Millennium wprowadził możliwość sprawdzenia rachunku na białej liście podatników bezpośrednio w formularzu przelewu w bankowości elektronicznej. Dzięki usłudze znacznie skraca się czas potrzebny obecnie przedsiębiorcy na realizację przelewu do kontrahenta.

Wcześniej podobną możliwość wprowadził PKO Bank Polski. Obowiązek weryfikacji, czy płatność za fakturę jest wykonywana na rachunek znajdujący się w wykazie podatników VAT, prowadzonym przez Ministerstwo Finansów (na tzw. białej liście podatników VAT), obowiązuje od 1 września 2019 r.

Biała lista VAT w bankowości elektronicznej Millennium

Ustawa wdrażająca białą listę przewiduje, że dokonanie po 1 stycznia 2020 r. przelewu z tytułu transakcji powyżej 15 tys. zł na rachunek bankowy inny niż znany organom podatkowym, czyli podany urzędowi skarbowemu w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzony w systemie STIR, będzie zagrożone sankcją w postaci braku prawa zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto, podatnik będzie solidarnie odpowiadał ze sprzedawcą za VAT wynikający z faktury opłaconej na rachunek inny niż wynikający z udostępnionej bazy.

Firma realizująca przelew w serwisie internetowym Banku Millennium może zweryfikować numer konta kontrahenta w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zaznaczy opcję “Sprawdź Białą Listę” w formularzu przelewu, dzięki czemu już w momencie jego wprowadzania system poinformuje, czy rachunek kontrahenta figuruje w rejestrze – czytamy w komunikacie.

Kolejna weryfikacja nastąpi w momencie wysłania zlecenia do realizacji. Dodatkowym udogodnieniem jest informacja o dacie weryfikacji i jej wyniku, dostępna w historii wysłanych zleceń. W przypadku zleceń wysłanych na rachunki spoza rejestru, klient może również wygenerować dokumenty z wymaganym prawem zawiadomieniem o transakcji, skierowanym do właściwego urzędu skarbowego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bankowosci-elektronicznej-millennium-sprawdzic-biala-liste-vat