Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega kierowców, że na razie wciąż muszą zabierać ze sobą dokumenty w tradycyjnej formie. Mandat w przypadku nieposiadania dokumentów może wynosić nawet 250 zł.

Zawodny system CEPiK… Kiedy kierowcy pojadą bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC?

W kwestii prawnej wszystko jest już dopięte na ostatni guzik – przepisy Prawa o ruchu drogowym weszły w życie 4 czerwca 2018. Podobnie sytuacja wygląda po stronie policji, która zapewnia, że jest gotowa do stosowania się do nowych regulacji. Na razie zawodzi technologia, a poradzenie sobie z wadliwym systemem CEPiK 2.0 jest na razie chyba największym wyzwaniem dla resortu Marka Zagórskiego. Jest to w końcu jeden z największych systemów informatycznych w Polsce.

– W związku z licznymi wątpliwościami od kiedy kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzania zawarcia polisy OC, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia: zmiana ta wejdzie w życie w terminie określonym w komunikacie ogłoszonym przez Ministra Cyfryzacji – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Kiedy można się spodziewać rozwiązania problemu? Niestety resort nie wyznaczył żadnej konkretnej daty, ale ma nadzieję, że uda się to osiągnąć już jesienią bieżącego roku. MinCyf zapewnia, że niezwłocznie przystąpiono do konsultacji ze służbami, które mogą dokonywać kontroli drogowych.

Minister ma wydać stosowny komunikat z co najmniej 3 miesięcznym wyprzedzeniem przed wprowadzeniem wyżej wspomnianych rozwiązań. Warto dodać, że resort pracuje także nad innymi udogodnieniami dla kierowców, na przykład prawem jazdy dostępnym z poziomu smartfona. Więcej o zmianach w Prawie o ruchu drogowym można przeczytać tutaj – Bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Zmiany w ustawie przyjęte.