Blockchain dzięki swojej niezmienności zwiększa bezpieczeństwo transakcji elektronicznych. Wiele istniejących protokołów ma jednak trudności z obsługą podpisów cyfrowych, weryfikacją transakcji offline i nadaniem im mocy prawnej. Ponadto większości istniejących technologii blockchain brakuje spójnego podejścia do potwierdzania tożsamości uczestników transakcji – rzeczy kluczowej przy zdalnym zawieraniu umów – czytamy w komunikacie.

Billon nawiązuje współpracę z WISeKey

Firma WISeKey zaprojektowała rozwiązanie wykorzystujące zaufane certyfikaty cyfrowe i wypełniające te luki we wdrożeniach blockchain. Jego użycie, wspólnie z platformą do zaufanego zarządzania dokumentami Billon, umożliwia weryfikację offline przy użyciu standardów takich jak XAdES lub PAdES i pozwala na wprowadzenie do transakcji zapisanych na blockchainie cyfrowych podpisów, reprezentujących zaufane tożsamości cyfrowe uczestników transakcji.

– Obecne platformy do zdalnego podpisywania umów identyfikują strony umowy, wykorzystując wiadomości email i SMSy. Nie jest to metoda pozwalająca na niepodważalne stwierdzenie, że umowę zawierają właściwe strony. Metody identyfikacji stosowane przez Billon w połączeniu z zaawansowanymi certyfikatami wydawanymi przez WISeKey dają większą pewność i lepszą audytowalność procesu zdalnego podpisywania dokumentów – mówi Bogumiła Cebelińska-Woźniak, szefowa rozwiązań dokumentowych w Billon Group.

Możliwość podpisywania dokumentów online ma coraz większe znaczenie podczas pandemii COVID-19, gdy osobiste spotkania nie zawsze są możliwe. Globalny rynek podpisów elektronicznych miał w 2019 r. wartość ponad 950 mld dolarów, a przewiduje się, że do 2030 r. będzie rósł rocznie średnio o 25 proc – czytamy w komunikacie.