Każdego roku na świecie zgłaszanych jest 3,3 miliona nowych patentów. Brakuje rozwiązań dedykowanych dla tej branży. Z tego powodu blisko 17 miliardów EUR rocznie jest tracone na podwójną pracę działów B+R w samej tylko Europie. Platforma IamIP umożliwia firmom technologicznym łatwy przegląd i ocenę ich portfela własności intelektualnej, monitorowanie konkurencji i uzyskiwanie cennych informacji strategicznych.

Zapotrzebowanie na pomoc z patentami

Dzięki platformie IamIP wszyscy interesariusze związani z IP tj. inżynierowie w działach B+R, prawnicy w działach IP, menedżerowie produktu czy zarząd, mogą współpracować w jednym miejscu. Ogólnoświatowy zasięg danych patentowych i nowoczesne funkcje prowadzą do minimalizują ryzyka naruszeń innych patentów i pozwalają odzyskać kontrolę nad procesem tworzenia własności intelektualnej w firmie – czytamy w komunikacie.

Spółka została założona w Sztokholmie. Firma utworzyła także swoją siedzibę w Szczecinie, gdzie obecnie rekrutuje specjalistów R&D oraz osoby z obszaru IT. Dimitris Giannoccaro skupia się na rozwoju strategicznym spółki, natomiast za rozwój technologii w IamIP oraz zarządzanie działem badań i rozwoju odpowiada Wojciech Nowicki. Szwedzko-polski zespół obecnie jest dostawcą rozwiązań do zarządzania własnością intelektualną dla firm na całym świecie.

– W ostatnim czasie mocno wzmocniliśmy nasz zespół, a dzięki inwestycji Black Pearls VC jesteśmy gotowi, aby przyspieszyć nasz wzrost. Decydując się na inwestycję od Black Pearls VC chcieliśmy mieć na pokładzie partnera, który wie jak skalować i poprawiać efektywność spółek technologicznych. Zależało nam także na wzmacnianiu naszej obecności w Polsce i kontaktach do europejskich korporacji, z którymi fundusz ma świetne relacje – mówi Dimitris Giannoccaro założyciel i Prezes Zarządu IamIP.

-IamIP to nasza pierwsza inwestycja w Szwecji. Ta firma idealnie wpisuje się w naszą tezę inwestycyjną: ma silny i dobrze wykwalifikowany zespół, rozwija technologię w oparciu o podejście deeptech budując przewagę konkurencyjną i jednocześnie dostarcza rozwiązania poprawiające ludzkie życie. Ponadto oferta startupu adresuje jedną z ostatnich branż opartych na obsługiwanych manualnie – złożony rynek własności intelektualnej – wyjaśnia Aleksander Dobrzyniecki, Partner w funduszu Black Pearls VC.