O zmianach w regulaminie ING Banku Śląskiego pierwszy napisał serwis Cashless. W regulaminach, które będą obowiązywać od 16 sierpnia 2020 roku, znajdziemy zapowiedź nowych usług – zbliżeniowego BLIKA i inicjowania płatności z innych banków. Ta druga usługa związana jest z open bankingiem. Banki mocno stawiają na rozwój usług w oparciu o PSD2 – m.in. możliwość podglądania salda rachunków posiadanych w innych bankach.

Kiedy BLIK będzie bezstykowy?

Nowe regulaminy mają obowiązywać od połowy sierpnia, ale nie wiadomo kiedy usługi ujrzą światło dzienne. Zapowiedź zbliżeniowego BLIKA pierwszy raz pojawiła się w zeszłym roku – w lipcu 2019 roku rozmawialiśmy o tym w podcaście z Krzysztofem Stępniem z Polskiego Standardu Płatności.

Przypomnijmy, że udziałowcem BLIKA jest Mastercard. W kwietniu Polski Standard Płatności zapowiadał, że intensywnie pracuje nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych. Ma to znacząco zwiększyć komfort płatności przy terminalach płatniczych, a dzięki współpracy z Mastercardem to rozwiązanie płatnicze ma być dostępne na całym świecie, we wszystkich terminalach POS, które akceptują płatności Mastercard. Innymi słowy, BLIK będący bardzo popularną, ale lokalną metodą płatności, ma stać się uniwersalnym i globalnym rozwiązaniem.