Umowa zakupu Viamo, podpisana w sierpniu ubiegłego roku, została sfinalizowana. Polski Standard Płatności, po uzyskaniu zgody Narodowego Banku Słowacji (NBS) na tę transakcję, zamierza teraz – wspólnie z platformą płatniczą z Bratysławy – rozwijać usługi BLIKA na słowackim rynku.

BLIK przejmuje słowacki fintech Viamo

– Zgoda Narodowego Banku Słowacji, która umożliwiła sfinalizowanie transakcji, to istotny krok w międzynarodowym rozwoju BLIKA. Dzięki niej możemy rozpocząć wprowadzanie BLIKA na słowackim rynku. Mamy jasno sprecyzowane ambicje, ale też produkt, który potrafimy skalować. Wierzymy, że ze wsparciem słowackiego zespołu możemy rosnąć szybciej i to nie tylko w tym regionie – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu  Polskiego Standardu Płatności.

Viamo funkcjonuje na słowackim rynku od dziesięciu lat. Ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – Viamo PayGate. Firma ściśle współpracuje z dwoma bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług, za pomocą aplikacji mobilnej Viamo Plus, mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.

Poza Polską i Słowacją, w najbliższym czasie BLIK planuje rozwijać swoją działalność także w Rumunii. Pod koniec ubiegłego roku do życia została powołana spółka BLIK Romania S.A., odpowiedzialna za upowszechnienie systemu płatności mobilnych BLIK w tym kraju.