W tym roku BLIK osiągnął 35% udziału w płatnościach w internecie. Dostępny jest już także w 2/3 terminali płatniczych oraz w 95% bankomatów. Banki udostępniające BLIKA mają blisko 13 mln użytkowników aplikacji mobilnych, którzy przynajmniej raz w miesiącu się do nich logują.

BLIK prezentuje wyniki za III kwartał 2019 roku

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności zdradził, że funkcja zbliżeniowa w BLIKU pojawi się dopiero w przyszłym roku. Płatności zbliżeniowe będą możliwe dzięki współpracy PSP z Mastercardem. Mazurkiewicz mówił także o ogromnej popularności BLIKA na polskim rynku i o ekspansji w międzynarodowych sklepach internetowych.

– BLIK jest najchętniej wybieraną metodą płatności w sieci. Zgodnie z danymi NBP, jest wykorzystywany częściej niż karty płatnicze. Badania Mobile Institute pokazują także, że jest dla Polaków preferowaną i najwygodniejszą metodą płatności w ecommerce. Ta popularność przekłada się także na zainteresowanie udostępnianiem BLIKA przez zagranicznych operatorów płatności. W tym kwartale pozyskaliśmy pierwszego globalnego partnera w e-commerce – brytyjską firmę PPRO. Dzięki tej współpracy użytkownicy BLIKA będą mogli płacić nim w wielu globalnych platformach e-commerce – mówił prezes PSP.

W trzecim kwartale o 212% rok do roku wzrosła liczba przelewów na numer telefonu BLIK. Było ich 4,3 mln. Łącznie w tym roku użytkownicy zrealizowali już 10,5 mln. natychmiastowych przelewów, przy których nie trzeba znać numeru rachunku bankowego odbiorcy. Rozwiązanie udostępnia już 8 banków, a jeszcze w tym roku dołączy kolejny. Obecnie są to Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, a także Getin Bank, który udostępnił rozwiązanie w połowie listopada.

Ponad 6 milionów razy klienci zapłacili BLIKIEM w terminalach, w sklepach stacjonarnych i dokonali 6,8 mln wypłat pieniędzy z bankomatów. Z BLIKA można już skorzystać w ponad 20 tys. bankomatów w całej Polsce – to 95% wszystkich urządzeń działających nad Wisłą.