Polska firma technologiczna Future Processing stworzyła dla swoich klientów serwis on-line, gdzie w oparciu o technologię blockchain mogą oni zdecydować na co spółka ma przeznaczyć fundusze, za które dotychczas kupowała dla nich prezenty.

Prezenty odgrywają istotną rolę w relacjach biznesowych – tak wynika z badania Instytutu Badawczego Danae. 76 proc. respondentów wskazało, że w okresie 6 miesięcy poprzedzających ankietę (listopad, 2017) otrzymało prezent biznesowy. Jednocześnie jedynie 17 proc. oceniło go za zdecydowanie przydatny. Trafienie w gusta partnerów może być – jak widać – sporym wyzwaniem. Jak inaczej można więc okazać wdzięczność i sympatię, dobrze pożytkując przy tym środki przeznaczone na prezenty?

Zamiast czekoladek i wina

Zamiast kupować czekoladki i wysyłać wino można wesprzeć akcje charytatywne, np. angażując w akcję „Prezenty bez Pudła” organizowaną przez UNICEF. To oryginalny sposób na wsparcie działań UNICEF, który łączy radość pomagania z przyjemnością obdarowywania prezentami. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione produkty wysyłane są tam, gdzie w danym momencie są najbardziej potrzebne. Zakupu prezentu można dokonać poprzez stronę prezentybezpudla.pl. Wartość „Prezentów bez Pudła” zakupionych w 2018 roku przez firmy i osoby prywatne z Polski wyniosła 1 360 682 zł.

– Zakup „Prezentu bez Pudła” to forma nietypowej darowizny, za którą UNICEF dostarczy wybrany produkt do kraju, w którym prowadzimy nasze programy. Dzieci otrzymują leki ratujące życie, szczepionki, sprzęt medyczny czy żywność terapeutyczną oraz przedmioty, które poprawiają warunki życia i umożliwiają im naukę. Każdy, kto wspiera nasz projekt ma pewność, że jego pomoc realnie zmieni czyjeś życie – wyjaśnia Małgorzata Rychlik, Business Fundraising Coordinator w polskim komitecie UNICEF.

Platforma do głosowania oparta o technologię blockchain

Klienci Future Processing, w oparciu o stworzony przez programistów FP system działający w technologii blockchain, wybiorą produkty UNICEF dostępne w dedykowanym serwisie (by zagłosować należy otrzymać link z tokenem).

W akcji mogą wziąć udział wszyscy pracownicy firm będących klientami Future Processing. Każdy z głosujących ma do dyspozycji sześć głosów, które może rozdysponować na poszczególne produkty. Wszystkie oddane głosy zostaną zsumowane i w ten sposób zostanie podjęta decyzja o tym jakie produkty, proporcjonalnie do ilości „oddanych na nie głosów”, zostaną zakupione z budżetu, który gliwicka spółka przeznacza na ten cel.

– Cała operacja obejmuje trzy proste kroki. Pierwszym jest wybór konkretnych produktów, drugim oddanie głosów, a trzecim radość z dokonanego wsparcia. Zastosowana technologia blockchain gwarantuje pewność uzyskanych wyników – podsumowuje Krzysztof Nykiel, lider zespołu inżynierów Future Processing, odpowiadającego za stworzenie blockchainowej platformy, przez którą prowadzona jest akcja.

„Prezenty bez Pudła”, które można kupić w ramach współpracy Future Processing z UNICEF podzielone są na dwie kategorie: Edukacja oraz Medycyna. Są wśród nich leki do walki z chorobami takimi jak polio czy tężec, leki przeciwmalaryczne czy antybiotyki dla niemowląt. Obok środków medycznych można wybrać materiały edukacyjne, w tym „Szkołę w pudełku”. To zestaw przyborów – książki, ołówki, gumki, nożyczki, a nawet tablica i zasilane energią słoneczną radio – który pozwala dzieciom kontynuować naukę nawet w obliczu kryzysów humanitarnych, których konsekwencją są zniszczone szkoły i placówki edukacyjne.