BZ WBK jest jednocześnie pierwszym bankiem na świecie, który w standardzie SWIFT gpi oferuje całościową obsługę przelewów zagranicznych w polskiej walucie.

SWIFT gpi to kolejny standard przelewów w czasie rzeczywistym wdrożony przez BZ WBK. Kilka miesięcy temu w banku zadebiutowało rozwiązanie oparte o blockchain firmy Ripple zintegrowane w aplikacji One Pay FX. Na razie za jej pomocą klienci mogą przesyłać funty do Wielkiej Brytanii. W kolejnym etapie w aplikacji mają pojawić się przelewy w złotówkach z Wielkiej Brytanii do Polski. Następna na liście ma być Hiszpania.

Czas to pieniądz, a krótki czas to często gigantyczny pieniądz

Przystąpienie Banku Zachodniego WBK do SWIFT gpi pozwala na maksymalne skrócenie czasu od momentu zlecenia płatności do pojawienia się pieniędzy na koncie docelowym. Nowy standard daje możliwość śledzenia drogi jaką pokonuje przelew zagraniczny klienta aż do banku jego kontrahenta. BZ WBK ma też wgląd do informacji o pobranych przez tzw. banki korespondenckie opłatach bankowych i zastosowanych kursach walutowych. Na razie te informacje są udzielane klientom na ich prośbę, ale najprawdopodobniej już w I kw. 2019 r. zaczną być dostępne bezpośrednio w bankowości elektronicznej.

Przelewy zagraniczne, szczególnie poza Europę, często są realizowane z pośrednictwem kilku banków-korespondentów, z których każdy ma swój własny cykl rozliczeń transakcji. Dodatkowo, biorąc pod uwagę różnice czasowe występujące między krajami na różnych kontynentach, zdarzają się przypadki nawet kilkudniowego oczekiwania na zaksięgowanie przelewu zagranicznego na rachunku odbiorcy.

Tymczasem szybkość i pewność w rozliczeniach płatności zagranicznych mają ogromne znaczenie np. w procesie zarządzania płynnością finansową każdej firmy działającej na rynkach międzynarodowych. Niektórzy kontrahenci nie wyślą towaru póki nie otrzymają płatności, a polska firma może potrzebować tego towaru tu i teraz, aby zrealizować duże zamówienia. Różnica kilku dni może oznaczać różnicę kilku milionów w przychodach.

Co dalej? Jakie plany odnośnie SWIFT gpi ma BZ WBK?

Obecnie w SWIFT gpi uczestniczy ponad 160 globalnych banków, z których każdy zdefiniował, dla jakich walut obsługuje transakcje w ramach standardu, w jakich godzinach i z jakimi innymi bankami obecnymi w SWIFT gpi, będzie współpracować. W ten sposób powstają tzw. korytarze płatności SWIFT gpi, czyli najszybsze możliwe ścieżki realizacji przelewów zagranicznych.

W BZ WBK SWIFT gpi jest dostępny dla 16 walut. Bank zamierza stopniowo zwiększać liczbę walut dla płatności realizowanych w tym formacie.

Kolejnym etapem rozwoju SWIFT gpi w Banku Zachodnim WBK będzie udostępnienie klientom informacji o pobranych opłatach, lokalizacji i statusie płatności zagranicznej bezpośrednio w systemach bankowości elektronicznej, w pierwszej kolejności w BZ WBK Connect dla korporacji. Jednocześnie, BZ WBK pracuje nad kolejnymi wdrożeniami nowych rozwiązań w ramach SWIFT gpi, wśród nich będzie m.in. możliwość wstrzymania realizacji płatności zagranicznej.

BZ WBK/RT