23 października 2018, 10:00:I Love Crypto 2018 - Złote Tarasy, Złota 59,00-120 Warszawa,Polska

BNP Paribas chce przejąć Raiffeisen Polbank

Szykuje się kolejne duże przejęcie na polskim rynku bankowym

Francuski BNP Paribas podobno szykuje się do przejęcia polskiego biznesu austriackiego banku Raiffeisen. Plotki o sprzedaży Raiffeisen Polbanku krążą nie od dzisiaj…

Tym razem o sprawie informuje Reuters. Francuzi są już w posiadaniu jednego banku działającego nad Wisłą – BGŻ BNP Paribas. Teraz mają planować zdobycie kolejnej części rynku wykupując Raiffeisen Polbank.

Czytaj także: Kolejna granica pokonana. Bitcoin wart już ponad 8 tysięcy dolarów

BNP Paribas przejmie Raiffeisen Polbank?

– Francuzi są w trakcie rozmów odnośnie wykupienia polskiego oddziału Raiffeisen. Chodzi o BNP Paribas – taką informację miał przekazać anonimowy bankier agencji Reuters. Natomiast inne źródło z polskiego sektora bankowego potwierdziło agencji, że Francuzi są zainteresowani dalszą ekspansją w Polsce.

Czytaj także: Fuzja Pekao i Alior Banku? Rozmowy już trwają

Oczywiście mogą to być jedynie plotki, ale cała historia jest względnie prawdopodobna. Raiffeisen od jakiegoś czasu planuje sprzedaż swojego polskiego oddziału, który dodatkowo skonfliktowany jest z Komisją Nadzoru Finansowego. Chodzi o niedotrzymanie obietnicy wejście na giełdę. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF ostrzega Raiffeisen – albo giełda, albo sankcje.

Pierwotnie Raiffeisen Polbank miał zadebiutować na giełdzie do 30 czerwca 2017 roku, o czym pisaliśmy tutaj – Raiffeisen Bank Polska S.A idzie na giełdę przed końcem czerwca 2017 r. Tak się jednak nie stało (Bank nie znalazł chętnych na akcje oferowane w ramach oferty publicznej przy cenie akceptowalnej dla Raiffeisen Bank International).

Na razie obie strony nie komentują prasowych doniesień. Raiffeisen Polbank to 10-ty największy bank w Polsce biorąc pod uwagę aktywa. Transakcja ta pozwoliłaby BNP Paribas na spory skok w hierarchii banków działajacych nad Wisłą.

/Rafał Tomaszewski