Tym razem o sprawie informuje Reuters. Francuzi są już w posiadaniu jednego banku działającego nad Wisłą – BGŻ BNP Paribas. Teraz mają planować zdobycie kolejnej części rynku wykupując Raiffeisen Polbank.

Czytaj także: Kolejna granica pokonana. Bitcoin wart już ponad 8 tysięcy dolarów

BNP Paribas przejmie Raiffeisen Polbank?

– Francuzi są w trakcie rozmów odnośnie wykupienia polskiego oddziału Raiffeisen. Chodzi o BNP Paribas – taką informację miał przekazać anonimowy bankier agencji Reuters. Natomiast inne źródło z polskiego sektora bankowego potwierdziło agencji, że Francuzi są zainteresowani dalszą ekspansją w Polsce.

Czytaj także: Fuzja Pekao i Alior Banku? Rozmowy już trwają

Oczywiście mogą to być jedynie plotki, ale cała historia jest względnie prawdopodobna. Raiffeisen od jakiegoś czasu planuje sprzedaż swojego polskiego oddziału, który dodatkowo skonfliktowany jest z Komisją Nadzoru Finansowego. Chodzi o niedotrzymanie obietnicy wejście na giełdę. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF ostrzega Raiffeisen – albo giełda, albo sankcje.

Pierwotnie Raiffeisen Polbank miał zadebiutować na giełdzie do 30 czerwca 2017 roku, o czym pisaliśmy tutaj – Raiffeisen Bank Polska S.A idzie na giełdę przed końcem czerwca 2017 r. Tak się jednak nie stało (Bank nie znalazł chętnych na akcje oferowane w ramach oferty publicznej przy cenie akceptowalnej dla Raiffeisen Bank International).

Na razie obie strony nie komentują prasowych doniesień. Raiffeisen Polbank to 10-ty największy bank w Polsce biorąc pod uwagę aktywa. Transakcja ta pozwoliłaby BNP Paribas na spory skok w hierarchii banków działajacych nad Wisłą.