„Sklep” z API od BNP Paribas dostępny jest pod tym adresem. Zawiera on niezbędną dokumentację, a także umożliwia nawiązanie kontaktu z BNP Paribas. Na na liście dostępne są wszystkie API dla Francji, ale z czasem będzie on uzupełniany o inne państwa w UE.

Co to jest bankowe API?

Dyrektywa PSD2 umożliwia tworzenie nowych usług dla klientów, które oferowane będą przez fintechy. By jednak było to możliwe banki muszą otworzyć dostęp do swojej infrastruktury. Bramą, która otwiera fintechom ścieżkę do podłączenia się do banków są tzw. API (application programming interface). Bankowe API w największym możliwym skrócie umożliwia zestandaryzowane dostęp do bankowej infrastruktury w określony i bezpieczny sposób. Przygotowanie API dla fintechów to spory koszt programistyczny, który ponoszony jest przez sektor bankowy.

BNP Paribas API

PSD2 to przede wszystkim szansa dla firm z sektora pozabankowego. Nowe przepisy otworzą bankowe bazy danych i pozwolą na oferowanie zupełnie nowych usług finansowych

PSD2 zmieni sektor finansowy, ale nie tak szybko

PSD2 to przede wszystkim szansa dla fintechów, które umożliwią np. tworzenie rozwiązań dających konsumentom dostęp do wielu rachunków bankowych z poziomu jednej aplikacji (wszystkie konta w jednym miejscu). Ponadto możliwe będzie dostarczanie usług analitycznych z zakresu finansów osobistych, badanie zdolności kredytowej przy wykorzystaniu danych z rachunku konsumenta (to już działa), a także inicjowanie transakcji płatniczych przez podmioty trzecie, które otrzymają odpowiednie zgody od swoich użytkowników.

Otwórz teraz sprawdzone przez FINTEK konto w BNP Paribas

Ale czy to rzeczywiście początek rewolucji? Zdania są podzielone. Chłodny entuzjazm to najbardziej dyplomatyczne określenie. Po rynku „chodzi opinia”, że nie powinniśmy spodziewać się fajerwerków i boomu w dostępie do nowych usług. Wymagają one dużych nakładów finansowych, solidnego przygotowania i przetestowania, ponadto muszą mieć przynajmniej minimalne perspektywy rentowności. Nie jest to takie proste, zatem bardzo możliwe, że trzeba będzie poczekać aż rynek po prostu zweryfikuje potencjał, zasoby, możliwości i oczekiwania samych konsumentów.