Partner serwisu Visa dla biznesu

Dobra wiadomość dla kierowców. Spadną ceny OC

Piotr Koperski
Piotr Koperski
#Insurtech
Opublikowano: 30 października 2018, 13:06 Aktualizacja: 7 maja 2019, 22:57

Mamy dobre wiadomości dla kierowców – w tym roku nie będzie już podwyżek OC, a tylko obniżki – wynika z analizy ekspertów multiagencji CUK Ubezpieczenia.

crash-test-1620591_1280

Ostatnie lata na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przyprawiały polskich kierowców o solidny ból głowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce domagały się zrównania składek m.in. OC i AC z obowiązującymi w innych krajach Unii Europejskiej, twierdząc, że dopłacają do interesu.

Niestety, polskie władze pozwoliły na to, żeby polski kierowca płacił horrendalnie wysokie składki, zapomniały jednak zrównać zarobki naszych kierowców z europejskimi. Na szczęście sytuacja ulega właśnie poprawie.

Ceny OC spadają

Wiadomości płynące z polskiego rynku ubezpieczeniowego w trzecim kwartale 2018 roku pokazują, że sytuacja się ustabilizowała. Nie będzie już tak tanio, jak wcześniej, ale średnia cena transakcyjna polisy OC wyniosła w mijającym kwartale 647 zł, podczas gdy na początku roku było to 686 zł.

– Największym zaskoczeniem był bardzo wysoki spadek składek na Opolszczyźnie. W tamtym regionie ceny spadły z 696 zł na 591 zł, co daje nam różnicę piętnastu procent – powiedział Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Duży spadek cen zanotowano też na Podlasiu (7,98%), Podkarpaciu (6,65%) oraz Warmii i Mazurach (5,70%). Sytuacja poprawiła się też w prawie wszystkich pozostałych województwach, gdzie ceny w III kwartale były niższe od 4,46% do 2,13%.

Najdrożej nadal jest na Dolnym Śląsku, gdzie za OC trzeba było zapłacić średnio 849 zł. Jest to też jedno z dwóch województw, gdzie cena polis OC wzrosła (o 1,43%). Drugim jest zachodniopomorskie z ceną 743 zł (wzrost o 3,05% w stosunku do czerwca br.). W wielkopolskim i lubuskim spadki zaledwie o – odpowiednio – 0,32% i 0,29%.

Pozytywna prognoza

Przypominamy, że polscy kierowcy to jedna z najbardziej poszkodowanych grup w Polce. Ciągle drożeje paliwo, nie tylko z powodu światowego wzrostu cen ropy, ale i przez nowe podatki, w tym opłatę emisyjną (dodatkowe 10 groszy na litrze), coraz kosztowniej i trudniej jest parkować w centrum miast (choćby przez słynne już „warszawskie słupki”).

– W następnych miesiącach możemy się spodziewać dalszych nieznacznych zmian w cenach polis komunikacyjnych. Do końca roku nie przewidujemy żadnych większych skoków cenowych, a cały rok 2018 upłynie pod znakiem lekkich spadków cen polis komunikacyjnych OC – podsumowuje Maciej Kuczwalski.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ceny-oc-spadaja-kierowcy-sie-ciesza