Oznaczało to, że jeśli przestępca lub złośliwa aplikacja miała dostęp do twojego komputera, mogła z łatwością odczytać twoje rozmowy z ChatGPT i zawarte w nich dane. Serwis The Verge zaprezentował film, na którym widać, jak można odczytać rozmowy z ChatemGPT za pomocą kliknięcia przycisku.

Problemy z szyfrowaniem ChatuGPT na urządzeniach Apple

Po tym, jak The Verge skontaktował się z OpenAI w tej sprawie, firma wydała aktualizację, która według niej szyfruje czaty. „Jesteśmy świadomi tego problemu i dostarczyliśmy nową wersję aplikacji, która szyfruje te rozmowy” – mówi rzeczniczka OpenAI Taya Christianson w oświadczeniu dla The Verge. Po aktualizacji problem miał faktycznie zniknąć.

OpenAI oferuje aplikację ChatGPT macOS tylko za pośrednictwem własnej strony internetowej, co oznacza, że aplikacja nie musi spełniać wymagań dotyczących środowiska Apple, które mają zastosowanie do oprogramowania dystrybuowanego za pośrednictwem Mac App Store.

O ile nie zrezygnowaliśmy z takiej opcji, to OpenAI może przeglądać rozmowy ChatGPT pod kątem bezpieczeństwa i trenować w ten sposób swoje modele. Niemniej dobrze, że po aktualizacji dostępu do naszych konwersacji nie posiadają już nieznane osoby trzecie.

W tym kontekście warto przypomnieć, że w pierwszej połowie czerwca Meta wysłała swoim europejskim użytkownikom tajemniczego maila z zapytaniem, czy mają coś przeciwko, żeby za pomocą ich danych “trenować” Meta AI. Posypały się skargi, a koncern Zuckerberga wycofał się ze swoich planów.

Z kolei YouTube wprowadził w czerwcu zmianę, która pozwoli ludziom zażądać usunięcia treści generowanych przez sztuczną inteligencję, które symulują ich twarz lub głos. Teraz użytkownicy mogą żądać usunięcia tego typu materiałów w oparciu o politykę prywatności amerykańskiego giganta.