Profil Zaufany (eGO) jest elektronicznym podpisem. Jeśli chcemy załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach wystarczy, że założymy swój profil.

Czytaj także: Profil Zaufany pomoże w przesłaniu JPK

Załóż profil zaufany i nie stój w kolejkach

Profil Zaufany działa jak odręczny podpis. Ma za zadanie uwierzytelnienie tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Jeśli chcemy np. wnieść podanie, odwołanie lub skargę można to teraz zrobić drogą elektroniczną.

Jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu nie tylko można załatwić sprawy urzędowe online, ale również wysłać i uwierzytelnić Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Czytaj także: Millennium wdraża Jednolity Plik Kontrolny dla przedsiębiorców

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Od teraz profil zaufany potrzebny jest, aby złożyć Jednolity Plik Kontrolny na potrzeby VAT. JPK umożliwia podatnikom przekazywanie informacji do organów podatkowym jedynie drogą elektroniczną – bez potrzeby wychodzenia z domu, co zmniejsza nie tylko uciążliwości, ale również obniża koszty. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowych przedsiębiorstwa.

Od 1 stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy, którzy składają VAT-7 lub VAT-7K prowadzą elektroniczny rejestr sprzedaży i zakupów VAT i zobowiązani są przesłać go, jako Jednolity Plik Kontrolny. Aby złożyć JPK należy go uwierzytelnić – podpisem kwalifikowanym lub bezpłatnym profilem zaufanym. Sytuacja dotyczy również małych przedsiębiorstw, czyli takich, które zatrudniają do 10 osób.

Termin złożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego za styczeń mija 26 lutego 2018 roku. Ministerstwo Finansów umożliwia wysłanie JP za pomocą bezpłatnych aplikacji – e-mikrofirma oraz Klient 2.

Czytaj także: 24 miliony Polaków mogą potwierdzić swój Profil Zaufany bez wychodzenia z domu

Do czego może posłużyć Profil Zaufany?

Dzięki Profilowi Zaufanemu możesz m.in.:

  • Składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
  • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
  • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości
  • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego

Profil zaufany możemy złożyć na dwa sposoby – przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Internet, a następnie potwierdzając w odpowiednim Punkcie Potwierdzającym. Więcej informacji dostępne tutaj.

Czytaj także: Klienci BZ WBK mogą już zakładać Profil Zaufany bez wychodzenia z domu