Partner serwisu Visa dla biznesu

Polskie startupy powalczą o 1 mln dolarów

Fintek
Fintek
#Start up
Opublikowano: 2 grudnia 2019, 11:06 Aktualizacja: 2 grudnia 2019, 13:21

W zeszłym tygodniu zakończył się pierwszy etap piątej edycji konkursu dla startupów Chivas Venture. Jury wyłoniło dziesięć najlepszych projektów, wychodzących naprzeciw aktualnym problemom społecznym i ekologicznym. Półfinaliści powalczą o udział w lokalnym finale, a zwycięzca spróbuje swoich sił w globalnej edycji Chivas Venture. W finałowej puli nagród znajduje się 1 mln dolarów.

Chivas Ventures

Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybrało dziesięć najbardziej interesujących propozycji. Każdy z projektów ma szansę na zwycięstwo w kraju oraz zakwalifikowanie się do globalnego finału konkursu, gdzie o międzynarodowy prestiż i finansowe wsparcie z puli miliona dolarów konkurować będą firmy z całego świata.

Znamy półfinalistów polskiej edycji konkursu Chivas Venture

W kolejnym etapie półfinaliści wezmą udział w dwudniowych warsztatach w Warszawie, gdzie poznają się, będą wspólnie pracować nad tym, jak wzmocnić przekaz komunikacyjny swoich inicjatyw. Finalistów poznamy 9 grudnia 2019 r. Zwycięzca zaś ogłoszony będzie 15 stycznia 2020 r. podczas krajowego finału lokalnej edycji Chivas Venture. Laureat z Polski będzie następnie reprezentować nasz kraj w globalnej odsłonie konkursu. Poniżej lista polskich finalistów w kolejności alfabetycznej.

  • Aether Biomedical – producent zaawansowanych protez ręki, skupiający się na rozwiązaniu problemu konieczności wyboru między wysoką jakością i efektywnością produktu a niższymi kosztami zakupu. Protezy wykorzystujące zdobycze sztucznej inteligencję i wyglądają i zachowują się jak prawdziwe, zapewniając użytkownikowi mocny chwyt, dopasowujący się do kształtu trzymanego obiektu.
  • Associated Apps – firma, będąca twórcą pierwszej kontrolowanej głosowo aplikacji tego rodzaju dla osób niewidomych i z uszkodzonym wzrokiem. Celem „the Compass”, jest umożliwienie (lub ułatwienie) poruszania się po obiektach publicznych, takich jak np. centra handlowe czy muzea, bezproblemowe pokonanie zaplanowanej trasy.
  • Collaborette – strona internetowa adresowana do dojrzałych kobiet w wieku 45-60 lat, umożliwiająca im inicjowanie i uczestnictwo w akcjach społecznych poprzez organizowanie spotkań offline. Celem projektu jest dostarczenie odpowiedniego narzędzia kobietom, którym przyświeca ten sam cel – aplikacja grupuje je na podstawie szczegółowego kwestionariusza i pozwala jasno określić funkcje, cele i czas organizowanego spotkania.
  • FCR – celem startupu jest zlikwidowanie trudności, z którymi spotykają się niewidomi podczas czynności administracyjno-finansowych. Oprogramowanie proponowane przez FCR posiada opcję elektronicznego podpisu i pozwala na zapoznanie się z konkretnym dokumentem w trybie głosowym oraz powrót do wybranych fragmentów tekstu.
  • Handerek Technologies – firma adresująca globalny problem zanieczyszczenia planety plastikiem. Dzięki opatentowanej technologii, rozbijającej strukturę molekularną plastiku, umożliwia efektywny recykling plastikowych odpadów, przekształcając je w substancję, która może posłużyć jako alternatywne paliwo.
  • Intelligent Hives – projekt, którego celem jest ocalenie jak największej liczby pszczół dzięki zastosowaniu systemu monitorującego warunki panujące w ulu. Wszystkie parametry są zobrazowane na unikalnym urządzeniu pomiarowym BeeHUB, przesyłającym dane na platformę, co pozwala na szybką reakcję hodowców w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia.
  • MakeGrowLab – projekt skupiający się na ograniczeniu produkcji plastikowych opakowań poprzez zastąpienie ich biodegradowalnymi materiałami. Opakowania tego typu po wykorzystaniu mogą być rozkładane w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.
  • SolHotAir – start-up zajmujący się produkcją wysoce wydajnych powietrznych kolektorów słonecznych – ich efektywność jest o 20% wyższa od najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań przy jednoczesnym ograniczeniu użycia paliw kopalnych. Panele redukują koszty przeznaczone na ogrzewanie i znajdują zastosowanie w obiektach przemysłowych oraz przy procesach technologicznych.
  • Spinled – firma tworząca lampy ledowe, będące alternatywą dla szeroko stosowanych, a pochłaniających dużą ilość energii lamp wyładowczych. Rozwiązanie proponowane przez Spinled jest proste w użyciu, w związku z czym celem firmy jest dostarczenie go w miejsca publiczne, takie jak parkingi, centra handlowe czy oświetlenie uliczne.
  • VR Tier One – system wirtualnej rzeczywistości, pomagający ludziom po udarze mózgu, zawałach, operacjach kardiologicznych i innych poważnych schorzeniach, obejmujący rehabilitację, psychoterapię i trening poznawczy. Pomaga pacjentom odciąć się od szpitalnego otoczenia, dostarczając pozytywnych bodźców, zwiększających motywację do aktywnego uczestnictwa w procesie rekonwalescencji.

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

chivas-venture-polskie-startupy