Trend sięgania po usługi chmurowe od różnych podmiotów widoczny jest również w Polsce. W tym przypadku korzystanie tylko z jednego dostawcy w ramach badania IBM potwierdziło jedynie 5 proc. ankietowanych, na tle 30 proc. w 2019 r.

Pełny raport IBM dotyczący transformacji chmurowej jest dostępny tutaj.

Sektor usług chmurowych wkroczył w erę hybrydową i „wielochmurową”

Zgodność z przepisami branżowymi stanowi istotną przeszkodę dla 64 proc. respondentów globalnego badania, które zostało przeprowadzone przez IBM we współpracy z Oxford Economics. Napędza to wzrost liczby specjalistycznych wdrożeń rozwiązań chmurowych.

Pomimo nasilających się ataków cybernetycznych, 1/3 respondentów nie traktuje bezpieczeństwa jako najważniejszego priorytetu. Z kolei aż 76 proc. respondentów z Polski stwierdziło, że rozwiązania bezpieczeństwa danych stosowane w ich architekturze chmurowej są ważne lub bardzo ważne, w większości przypadków, dla powodzenia ich projektów cyfrowych.

Firmy odrzucają uzależnienie od jednego dostawcy

  • Blisko 69 proc. respondentów z Polski stwierdziło, że możliwość pełnego przenoszenia zadań operacyjnych bez uzależnienia od jednego dostawcy jest ważna lub niezwykle ważna dla powodzenia ich przedsięwzięć cyfrowych.
  • Prawie 71 proc. polskich respondentów stwierdziło, że uzależnienie od dostawcy jest istotną przeszkodą w poprawie wydajności biznesowej w większości lub we wszystkich częściach ich środowisk chmurowych.

Wdrożenia chmur publicznych ewoluują w kierunku chmur branżowych

Prawie 70 procent respondentów badania z sektora rządowego i usług finansowych na świecie wskazało zgodność z przepisami branżowymi jako przeszkodę w osiąganiu wydajności biznesowej ich chmur obliczeniowych.

– Na początku swojej przygody z technologiami chmurowymi, wiele firm korzystało z kilku różnych chmur, co powodowało złożoność i rozłączność poszczególnych elementów, potencjalnie narażając je na poważne zagrożenia bezpieczeństwa. Obecne wyniki potwierdzają, że aby transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem, narzędzia bezpieczeństwa, zarządzania i zgodności muszą obsługiwać wiele chmur i być wbudowane w hybrydowe architektury chmurowe w samym swym założeniu – mówi Tomasz Zięba, Cloud and Data Platform Leader IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Badanie IBM wykazało, że przedsiębiorstwa muszą ocenić swój sposób korzystania ze środowisk chmurowych pod względem wdrożenia, migracji, prędkości działania i potencjalnych oszczędności kosztów.