Opinia dotyczy prawidłowości przedstawionej interpretacji przepisów w odniesieniu do zaproponowanego modelu obligacyjnego crowdfundingu dłużnego.

Crowdy

Platformy informacyjne

Nie jest to licencja ani zezwolenie, jedynie stwierdzenie, że firma interpretuje przepisy w tej samej linii co urząd.

„W opisanym we wniosku do KNF modelu działania jako obligacyjna platforma crowdfundingu dłużnego o charakterze wyłącznie informacyjno-promocyjnym nie realizuje przesłanek oferowania instrumentów finansowych a sposób informowania o projektach udostępnianych za pośrednictwem platformy jest zgodny z zapisami ustawy” – czytamy na fejsbukowym profilu Crowdy.pl.

Na stronie Crowdy.pl czytamy, że jest celem platformy jest realizowanie działań z zakresu promocji prowadzonych na niej kampanii pożyczkowych poprzez prezentację przedsięwzięć, w których potencjalni inwestorzy mogą ulokować swoje fundusze w formie pożyczki. Platforma powstała, aby zapewnić osobom, chcącym aktywnie inwestować swoje środki, uniwersalny i intuicyjny kanał informacyjny o podmiotach szukających finansowania dłużnego.

Za pośrednictwem Crowdy udało się „zebrać” tudzież zaprezentować przedsięwzięcia, które dzięki tejże promocji zebrały 3,93 mln zł. Przypomnijmy, że w kwietniu bieżącego roku KNF wydał obszerne stanowisko zawierające zbiór wytycznych dla platform crowdfundingowych.