Za pomocą 6-cyfrowego kodu BLIK można płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Co więcej umożliwia on przelewy na telefon, czy też wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Można go wygenerować w aplikacji bankowej. Należy podkreślić, że podanie kodu BLIK nie doprowadzi do odbioru pieniędzy od drugiej osoby. 

CyberRescue radzi, by korzystać jedynie z metod kupna/sprzedaży oferowanych przez dany portal. Wszystkie transakcje przeprowadzane poza serwisami obarczone są ryzykiem. Informowaliśmy już o działaniach oszustów na platformie Vinted. Stosują przy tym metodę wyłudzenia znaną z OLX.

Oszuści w serwisie OLX proszą o kod BLIK

Brak wiedzy na temat płatności BLIK może doprowadzić do utraty pieniędzy. Na OLX pojawił się nowy sposób działania cyberprzestępców. Osoba, która wystawia w serwisie przedmiot na sprzedaż otrzymuje przez telefon prośbę o podanie kodu BLIK.

Oszust podszywający się pod kupującego zazwyczaj tłumaczy, że przebywa za granicą i kod BLIK pozwoli mu szybko zapłacić za produkt. Dodatkowo może przekonywać, że taka metoda rozliczenia umożliwia sprzedającemu uniknięcie prowizji.

Niedawno donosiliśmy o działaniach oszustów, którzy podszywają się pod znane marki, platformy handlowe i operatorów płatności. Często cyberprzestępcy sięgają także po wizerunek firm kurierskich, takich jak InPost.

Głośno było także o próbach wyłudzenia, w ramach których ofiary otrzymywały wiadomości e-mail o dopłacie za paczkę. Rzekomym nadawcą miała być Poczta Polska.

Osoby oczekujące na przesyłkę powinny uważać na wiadomości od kurierów i dostawców, w których znajduje się link do pobrania aplikacji. Po jej zainstalowaniu na telefonie, oszuści mogą wykraść z niego dane ofiary i uzyskać dostęp do jej konta bankowego.